Dzieci, które regularnie nie wysypiają się są bardziej narażone na nadwagę - wynika z nowych badań. Gdy zaś sypiają dłużej, spada ich wskaźnik masy ciała (BMI) oraz znacznie zmniejsza się u nich ryzyko nadwagi.
Prowadząc badania Rachael Taylor, profesor zajmująca się tematyką żywieniową na Uniwersytecie w Otago w Dunedin (Nowa Zelandia), wraz ze swoimi współpracownikami poddali obserwacjom 244 dzieci w wieku od 3 do 7 lat.
Co sześć miesięcy dokonywano pomiarów ich wagi, wzrostu, BMI oraz składu ciała oraz odnotowywano ich nawyki dotyczące spania oraz diety. Dzieci nosiły także akcelerometry (urządzenia monitorujące ruch ciała) w celu ocenienia poziomu aktywności fizycznej. Pod uwagę wzięto również dodatkowe czynniki powiązane ze wskaźnikiem BMI, takie jak waga dziecka po urodzeniu oraz poziom wykształcenia i dochody matki.
Zobacz również:
- Narkolepsja - nieuleczalny sen?
- Dlaczego marzenia senne są ważnym elementem psychoterapii?
- Sen najlepszym sposobem na regenerację organizmu
- Dlaczego sen jest ważny?
- Bezruch we śnie, czyli co dzieję się z umysłem podczas koszmarów
- Bezdech senny
- Jak sobie radzić z zaburzeniami snu?
- Jak kontrolować swoje sny?
Z badania, którego wyniki opublikowano w internecie 26 maja, wynika, że średnio dzieci sypiały 11 godzin dziennie. Jednak te, które trwale sypiały krócej, były bardziej narażone na wyższy wskaźnik BMI w momencie osiągnięcia 7 roku życia. Z drugiej strony, wśród dzieci z przedziału 3-5 lat każda dodatkowa godzina snu co noc wiązała się z ograniczeniem poziomu wskaźnika BMI o 0,49 oraz z 61-procentowym spadkiem ryzyka nadwagi lub otyłości w wieku 7 lat.
Taylor oraz jej współpracownicy stwierdzili, że sen odgrywa kluczową rolę w rozwoju fizycznym dziecka, a w szczególności na rozwój masy ciała. Jak się okazuje, długotrwały brak snu może powodować, że dzieci będą jeść więcej, będąc przy tym mniej aktywniejszymi. Na podstawie tych ustaleń autorzy badania zasugerowali, iż propagowanie wśród dzieci dobrych nawyków snu powinno być istotnym elementem polityki zdrowotnej.
Jednak, jak dodali w komunikacie prasowym u wydawcy czasopisma, niezbędne są dalsze badania w celu ustalenia, czy większa ilość snu lub lepsze nawyki spania przyczyniają się do poprawy zdrowia dzieci.
Komentarze do: Niewyspane dzieci, to otyłe dzieci - twierdzą naukowcy