Szukaj

Nowa alternatywa dla kolonoskopii w diagnozowaniu raka jelita grubego?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z kanadyjskiego University of Calgary opublikowali wyniki swoich badań, sugerując w nich, że zwykłe badanie kału może być bardziej skuteczne i znacznie mniej kosztowną formą badania przesiewowego raka jelita grubego niż kolonoskopia.


Testy immunochemiczne kału, polegające na wykrywaniu mikroskopijnych ilości krwi w stolcu, to tania i łatwa metoda wykrywania raka, gdyż wszystko, co potrzebne jest do ich przeprowadzenia to próbka stolca.

To zdecydowanie ułatwienie w porównaniu do kolonoskopii, które wymagają skomplikowanych harmonogramów przygotowania i niosą ze sobą większe ryzyko skutków ubocznych; nie bez znaczenia jest również towarzyszący im dyskomfort.


Naukowcy zauważyli, że spośród grupy 100 tysięcy pacjentów średniego ryzyka, ilość zgonów spowodowanych rakiem jelita grubego spadła z 1393 do 457 poprzez stosowanie corocznego badania immunochemicznego kału, zaczynając w wieku 50 lat.

To świetna wiadomość dla osób, które z różnych powodów boją się, lub są negatywnie nastawione do kolonoskopii. Jednak (przynajmniej na chwilę, kolonoskopia pozostaje złotym standardem w diagnozowaniu raka jelita grubego, gdyż jej niewątpliwą zaletą jest to, że pozwala lekarzowi bezpośrednio obejrzeć od środka jelito grube.

Badanie immunochemiczne kału pozwoli tylko stwierdzić, czy występuje krwawienie, a warto pamiętać, że rak jelita grubego to tylko jedna z dziesiątek chorób i dolegliwości, które mogą spowodować krwawienie jelitowe.

Komentarze do: Nowa alternatywa dla kolonoskopii w diagnozowaniu raka jelita grubego?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz