16 nowoczesnych stanowisk do dializoterapii na 500 m kw. powierzchni to efekt trwającego 9 miesięcy remontu limanowskiej stacji dializ. Rozbudowa ośrodka o ponad 200 m kw., wyposażenie go w najnowocześniejszy na świecie sprzęt dializacyjny, pozwalający na stosowanie innowacyjnej metody dializy wysokoprzepływowej oraz całkowita wymiana stacji uzdatniania wody to najważniejsze wprowadzone zmiany.
Modernizacja stacji kosztowała ponad 3 mln zł. Dzięki inwestycji Fresenius NephroCare Polska pacjenci z Limanowej i okolic, cierpiący na niewydolność nerek, będą teraz dializowani według światowych standardów i w komfortowych warunkach - w Limanowej funkcjonuje w pełni zintegrowany system opieki nad chorymi na nerki. Nowa stacja mieści się w oddzielnym budynku na terenie Szpitala Powiatowego w Limanowej, przy ul. Piłsudskiego 61.
Przeprowadzka do świeżo wyremontowanego lokalu daje wiele bezpośrednich korzyści osobom dializowanym. „Warunki leczenia, które proponujemy naszym pacjentom tu, w Limanowej, są teraz na najwyższym poziomie. Usługi światowej klasy to wizytówka naszej firmy we wszystkich krajach, w których działamy. Dzięki naszej inwestycji Limanowa wzbogaciła się o nowoczesny ośrodek medyczny” - mówi o nowej stacji dializ dr Dariusz Aksamit, dyrektor operacyjny Fresenius NephroCare Polska, właściciela placówki.
Z dializoterapii w limanowskiej stacji dializ korzysta teraz 54 pacjentów. Są to głównie chorzy z Limanowej i Bochni. Docelowo stacja będzie mogła przyjąć nawet 90 pacjentów. Przy ośrodku działa również poradnia nefrologiczna - pacjenci mogą korzystać z kompleksowej opieki nefrologicznej, znajduje się tu również stanowisko do zabiegów nagłych (tzw. dializ ostrych). W Limanowej funkcjonuje więc w pełni zintegrowany system opieki nad chorymi na nerki. Wewnątrz budynku powstał też szyb windowy. Dzięki windzie nawet pacjenci leżący w szpitalu, którzy mają trudności z poruszaniem się, mają znacznie ułatwiony dostęp do stacji.
Bezpieczeństwo i jakość leczenia
Nowoczesna aparatura medyczna firmy Fresenius Medical Care, w którą wyposażono limanowską stację, pozwala na stosowanie dializy wysokoprzepływowej, tzw. High-Flux. Jest to metoda bezpieczniejsza od standardowej hemodializy i zapewnia pacjentom lepsze niż dotychczas wyniki leczenia. „Komfort i jakość życia pacjenta są dla nas szczególnie ważne. Dializy wysokoprzepływowe wykonujemy jako jedyni w Polsce - to standard na stacjach Fresenius NephroCare. Dodatkowo podczas zabiegu stosujemy wyłącznie jednorazowe filtry dializacyjne, mimo że NFZ dopuszcza filtry wielokrotnego użytku. Taka procedura praktycznie eliminuje ryzyko zakażeń” - tłumaczy dr Aksamit. Nowa jakość leczenia pozwala na lepsze oczyszczenie krwi z toksyn, a tym samym przyczynia się do poprawy samopoczucia pacjentów, co pozytywnie wpływa na wyniki ich leczenia. To z kolei zwiększa szanse chorego na przeszczep nerki. Ośrodek został wyposażony także w nowoczesny, w pełni zautomatyzowany system uzdatniania wody. Uzyskana w ten sposób woda jest ultraczysta - taka właśnie jest niezbędna do zabiegów prowadzonych w stacji dializ.
Zobacz również:
Projektując rozbudowę i funkcjonalność nowej stacji, firma wzięła pod uwagę także sytuacje, gdy konieczne będzie wykonywanie tzw. dializ ostrych. Zabieg prowadzony jest w przypadku nagłego wystąpienia objawów niewydolności nerek lub pogorszenia stanu zdrowia pacjenta dializowanego m.in. na skutek niewłaściwej diety. W limanowskiej stacji dializ, stworzono stanowisko ostre z przenośnym uzdatniaczem, które pozwala na wykonywanie dializ dla pacjentów szpitala. „Dzięki temu, w sytuacjach nagłych, pacjenci nie zostaną pozbawieni pomocy i będą mogli liczyć na dializę ratującą życie” - tłumaczy dr Jan Cina, kierujący stacją dializ w Limanowej. W stacji znajdują się także 3 oddzielne stanowiska dla pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C.
Stacja dializ w Limanowej przyjmuje pacjentów już od 14 lat. W 2007 roku placówkę wydzierżawił od szpitala Hand-Prod Sp. z o.o., a od 2010 roku usługi dializoterapii świadczy Fresenius NephroCare Polska, największa w Polsce sieć niepublicznych stacji dializ, należąca do międzynarodowego koncernu Fresenius Medical Care, dostarczającego produkty i usługi dla pacjentów z niewydolnością nerek. Nowy obiekt spełnia wszystkie wymagania na poziomie europejskiej opieki medycznej. Szereg sprawdzonych rozwiązań technologicznych oraz rygorystyczne spełnianie ogólnoświatowych wymogów jakościowych firmy Fresenius pozwala zapewnić większe bezpieczeństwo i wyższy standard leczenia.
Komfort pacjenta
W stacji zadbano jednak nie tylko o zaplecze techniczne, ale również o dobre samopoczucie dializowanych. Stacja ma trzy sale dializacyjne (ogólną, ze stanowiskami dla pacjentów zarażonych HCV i HBV oraz ze stanowiskiem do dializy ostrej). Opiekę medyczną zapewnia pacjentom wysoko wykwalifikowany personel medyczny, a do dyspozycji chorych oddano nowe pomieszczenia socjalne – dwie szatnie, oddzielne dla kobiet i mężczyzn. „Pacjenci spędzają u nas średnio po 5 godzin trzy razy w tygodniu. Stacja dializ jest dla nich bardzo ważnym miejscem, dlatego tak ważne jest zapewnienie chorym jak najlepszych warunków leczenia i pobytu” – tłumaczy Grażyna Janik, pielęgniarka oddziałowa stacji dializ. Pacjenci mają zapewniony transport na dializy i posiłek regeneracyjny. Placówka świadczy usługi dla chorych nieodpłatnie, w ramach kontraktu z NFZ, pracuje na trzy zmiany, od poniedziałku do soboty, w godzinach od 6.00 rano do 23.00. Jeśli potrzebna jest dializa ostra, stacja jest gotowa do jej przeprowadzenia przez 24 godziny na dobę.
Komentarze do: nowa stacja dializ w Limanowej