Szpital Sacré-Cœur w Montrealu (HSCM), donosi, że kardiochirurgom pracującym w tej placówce, udało się wykonać jedną z pierwszych procedur kardiologicznych przy pomocy cewnika radiofrekwencyjnego, w celu leczenia typu arytmii, który jest najbardziej rozpowszechniony na całym świecie, czyli migotania przedsionków.
Lekarze szacują, że ta technika będzie mogła okazać się najpewniejsza i najbezpieczniejsza dla pacjenta, bardziej skuteczna oraz także znacznie tańsza. Siedem milionów ludzi na świecie, z czego 250 000 w samej tylko Kanadzie, cierpi na ten typ arytmii. Migotanie przedsionków może być przyczyną wystąpienia udaru mózgu, kiedy nie jest leczone, a także wywołać bardzo poważne i nieodwracalne konsekwencje dla osoby, która jest nim dotknięta.
Marcio Sturmer, elektrofizjolog i szef laboratorium elektrofizjologii przy szpitalu Sacré-Cœur w Montrealu, precyzuje, że wprowadzenie tej nowej procedury powinno pozwolić na dokonywanie większych ilości interwencji, a także zwiększyć do nich dostęp wśród pacjentów.
Zobacz również:
Ablacja przy pomocy cewnika radiofrekwencyjnego ma na celu uniknięcie szybkiego bicia górnych przedsionków serca, izolując w ten sposób i blokując czynnik zapalny migotania przedsionków w żyłach płucnych, które prowadzą krew do serca.
Nowy, trójwymiarowy cewnik, zastosowany przez kardiochirurgów ze szpitala Sacre-Cœur w Montrealu, pozwala lekarzom na objęcie działaniem większej strefy serca, na precyzyjne wykonanie całej procedury, na zarysowanie wyraźnej wizji całej pracy oraz na potwierdzenie skuteczności odizolowania żył płucnych, a to przy pomocy tylko i wyłącznie jednego cewnika.
Interwencja tego typu równa się mniejszej ilości manipulacji oraz mniejszej ilości użytych instrumentów podczas operacji, co czyni ją w ten sposób znacznie szybszą oraz mniej inwazyjną dla pacjenta.
Komentarze do: Nowa technika chirurgii serca, radiofrekwencja, praktykowana w Kanadzie