Naukowcy kanadyjscy ujawnili laboratoryjną technikę hodowli tkanki do przeszczepu dziąseł. Odkrycie badaczy z Uniwerytetu Laval właśnie mieło swoją światową premierę. Według przeglądu Biomaterials, naukowcom udało się odtworzyć w laboratorium tkankę dziąsła. Przeszczep dziąsła to zabieg bardzo popularny, który pozwala naprawić dziąsła uszkodzone w wyniku jakiejś patologii, na przykład ścierarania się zębów czy cofania się dziąseł.
Uszkodzenia te mogą być spowodowane na przykład złą techniką szczotkowania zębów albo jakąś infekcją, która wywołuje cofanie się lub zapalenie dziąseł. W wyniku tego zbyt duża część zęba jest odkryta, w niektórych przypadkach widać nawet kość, co skutkuje wypadnięciem zęba.
Poza tym, rekonstrukcja dziąseł i szczęki jest czasem konieczna w przypadku raka jamy ustnej tam, skąd usunięto guz. Pomimo że taki zabieg jest powszechną interwencją chirurgiczną, problem leży w dostępności i jakości tkanek do przeszczepu. W tym momencie, jeśli przeszczepu wymaga mała powierzchnia dziąsła, tkanka jest pobierana z podniebienia. Jeśli chodzi o większe powierzchnie, tkanka jest pobierana z przedramienia.
Zobacz również:
- Na czym polega leczenie kanałowe?
- Nadwrażliwość zębów - jak sobie z nią radzić?
- Bruksizm – dlaczego nocą zgrzytamy zębami?
- Bruksizm – leczenie nocnego zgrzytania zębami
- Zabiegi dentystyczne w ciąży
- Leczenie kanałowe - wskazania i przebieg
- Urazy jamy ustnej u dzieci
- Mity dotyczące higieny jamy ustnej w starszym wieku
Wraz z nową techniką wymyśloną przez naukowców z Kanady, tkanka wyhodowana w laboratorium pozwala uzyskać tkankę podobną do uszkodzonej, i to już w kilka tygodni.
Komentarze do: Nowa technika przeszczepu dziąseł