Aby umożliwić postęp w badaniach nad resweratrolem, University of Leicester zorganizował międzynarodową konferencję o nazwie Resveratrol 2012. Resweratrol to związek chemiczny występujący w skórce czerwonych winogron. Już od jakiegoś czasu twierdzi się, że pomaga on zapobiegać wielu schorzeniom, np. nowotworom, chorobom serca i cukrzycy, a wiele osób zażywa go w formie suplementu diety.
Jak dotąd jednak nie udowodniono, że resweratrol faktycznie działa na ludzi, jak również nie poznano sposobu jego działania.
Co więcej, wykazano, że może on potencjalnie wchodzić w interakcje z innymi lekami. Dlatego też naukowcy nie są w stanie ustalić, kto i w jakiej dawce może go zażywać. Nie można więc zalecić jego stosowania na szeroką skalę.
Naukowcy z University of Leicester prowadzili badania w celu określenia, w jakich dawkach resweratrol ma działanie przeciwnowotworowe.
Zobacz również:
Wykazały one, że przyjmowanie codziennie takiej ilości substancji, jaka zawarta jest w dwóch kieliszkach czerwonego wina, zmniejsza o połowę prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu jelit.
Teraz naukowcy chcą dowiedzieć się, jak resweratrol działa w ludzkich komórkach. Liczą oni na to, że uda im się posunąć o krok dalej i rozpocząć badania kliniczne, które pozwolą na ustalenie odpowiedniego dla człowieka poziomu tej substancji.
Celem konferencji Resveratrol 2012 jest umożliwienie wymiany informacji między naukowcami badającymi resweratrol, jak również sporządzenie raportów z najnowszych światowych badań oraz przygotowanie zaleceń na przyszły rok, dotyczących stosowania tej substancji i dalszych badań nad nią.
Komentarze do: Nowe dowody na przeciwnowotworowe działanie jednego ze składników czerwonego wina