Trzydziestotrzy letni Travis Roop, chory na hemofilię, przetestował nową metodę infuzji czynnika krzepnięcia krwi. Dołączył do badania klinicznego organizowanego przez Novo Nordisk w Danii.
Osoby z hemofilią mają wadę w genie, który reguluje produkcję białek w organizmie, zwanych czynnikami krzepnięcia. W konsekwencji może to spowodować spontaniczne krwawienie, a nawet poważne krwawienia w wyniku urazów czy operacji. Liczba infuzji i ich ilości zależy od stanu zdrowia każdego pacjenta i wagi ciała.
Najczęściej gen przekazywany jest przez matkę potomstwu. Często nazywana chorobą królewską, gdyż chorowała na nią m.in. brytyjska królowa Wiktoria.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Do połowy dwudziestego wieku nie zostały opracowane żadne koncentraty krwi. Średnia długość życia ludzi chorych na hemofilię wynosi nie więcej niż 30 lat.
Nowe produkty można podawać do dwóch tygodni, co dziesięć dni. Oferując korzystne rozwiązania dla chorych, zwłaszcza dla dzieci, które do tej pory potrzebowały specjalnych naparów co dwa lub trzy dni.
Postęp w produkcji nowych leków, czynników i terapii genowej pomaga bezpiecznie i skutecznie zmierzyć się z problemem hemofilii. Wciąż jednak prowadzone są badania i szukanie nowych rozwiązań, jak np. zastępowanie genów uszkodzonych przez chorobę, co pozwoliłoby na stworzenie własnego, unikalnego czynnika krzepnięcia dla każdego pacjenta z osobna. To wielka szansa, dla wszystkich chorych na hemofilię, i dla naukowców z dziedziny genetyki.
Komentarze do: Nowe leki na hemofilię