Jednym z największych zagrożeń dla pacjentów cierpiących na nowotwory są przerzuty do innych części ciała. Według National Cancer Institute, większość nawrotów choroby to w istocie „spadki” po wcześniejszych zachorowaniach na raka.
Właściwie wszystkie rodzaje nowotworów rozprzestrzeniają się w organizmie. Najpoważniejsze ryzyko niesie ze sobą rak mózgu. Pacjentom zapadającym na tę odmianę choroby pozostaje zazwyczaj tylko kilka miesięcy życia.
Problemem przerzutów do mózgu zajął się zespół uczonych z Tel Aviv University's Department of Cell Research and Immunology, pod przewodnictwem prof. Issaca Witza.
Specjaliści odkryli, iż komórki rakowe produkują receptory dwóch chemokin znajdujących się w tkance mózgowej. Chemokiny należą do grupy białek wydzielanych przez komórki. Ich receptory mogą zwabiać komórki nowotworowe do mózgu.
„Interakcje zachodzące pomiędzy chemokinami a komórkami rakowymi mogą stanowić podłoże do badań nad nową terapią” – podkreśla prof. Witz. „Odpowiednie leki miałyby szansę zahamować rozprzestrzenianie się choroby w mózgu”.
Zobacz również:
Mimo iż nowotworom poświęcono już wiele badań, uczeni nadal starają się poznać przyczynę występowania przerzutów. Największe zainteresowanie budzi zdolność komórek rakowych do rozmnażania się w nowym środowisku.
W celu lepszego zrozumienia ich natury działania, uczeni poddali analizie tkankę mózgową wyhodowaną w warunkach laboratoryjnych. Wyodrębnili receptory chemokinowe w komórkach rakowych, powodujące migrację nowotworu do mózgu.
Gdy mózg wydziela daną chemokinę, a komórki rakowe posiadają odpowiednie receptory, są do owej chemokiny przyciągane niczym magnes.
Uczonym udało się także opracować metodę pozwalającą na porównanie komórek rakowych i zdrowych o tej samej strukturze genów. „Jesteśmy na dobrej drodze do lepszego poznania tych dwóch komórek, z których tylko jedna wędruje do mózgu, zakażając go chorobą” – zaznacza prof. Witz.
Prawidłowe zrozumienie procesu pozwoli na opracowanie skutecznej terapii antynowotworowej. Zapobieganie przerzutom jest sprawą kluczową – gdy zarażone komórki zaczną się rozprzestrzeniać, praktycznie nic nie może ich już powstrzymać.