Akcje spółki Alnylam Pharmaceuticals poszybowały w górę o 50% po tym, jak firma ogłosiła, że we wstępnym etapie badań ich eksperymentalny lek na amyloidozę wrodzoną zahamował patologiczne białka, powodujące rozwój choroby, i tym samym dał szansę pacjentom cierpiącym na tą dziedziczną przypadłość.
Amyloidozę wrodzoną typu ATTR powoduje mutacja genu TTR. Podanie chorym pionierskiego leku ALN-TTR02 zmiejszyło ilość patologicznych białek o 94%.
- Zahamowanie TTR, białka powodującego ATTR, było natychmiastowe, trwałe, zależne od ilości i wyraźne już po jednej dawce leku – oświadczyła firma Alnylam.
Badania przebiegały bez niepożądanych wypadków i przerw. Miały na celu ocenić tolerancję i bezpieczeństwo pojedynczej dawki medykamentu.
Zobacz również:
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Nowoczesne metody badania płodu
- Zarazki z kranu - czy zagrażają naszemu zdrowiu?
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
Piper Jaffray, analityk Edward Tenthoff przewiduje, że do 2020 sprzedaż leku na całym świecie uplasuje się na poziomie 2 mln dolarów.
Farmaceutyk posiada status leku sierocego – czyli wykorzystywanego w leczeniu chorób rzadko występujących (mniej niż 200 000 pacjentów) – co daje mu siedem lat wyłączności na rynku farmaceutycznym (od daty zatwierdzenia).
Tenthoff uważa, że firma zacznie kluczowe badania w 2013, a zatwierdzenie leku otrzyma w 2015.
Rozpoczęto następny etap testów, które będą prowadzone na grupie 20 pacjentów chorych na ATTR przez 208 dni, a nie jak przedtem - 56 dni.
Alnylam Pharmaceuticals produkuje leki bazujące na interferencji RNA lub RNAi – mechanizmie wyciszenia lub uruchomienia odpowiednich genów w celu zapobiegania powstawania patologicznych białek, będących przyczyną chorób dziedzicznych.