Prawie wszystkie produkty pokarmowe zawierają materiał genetyczny tych gatunków zwierzęcych i roślinnych, które zostały użyte do ich przygotowania. Naukowcy z Institute of Molecular Genetics, Genetic Security Research and Consulting na Johannes Gutenberg University Mainz opracowali nową procedurę skryningową, która pozwala na doskonałą analizę substancji pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mikrobowego w żywności.
Aby było to możliwe, naukowcy posłużyli się najnowszą techniką sekwencjonowania DNA, która jest powszechnie używana w ludzkiej medycynie.
Prof. Thomas Hankeln, który opracował tę metodę we współpracy z prof. Bertil Schmidt, mówi: - Dzięki tej bioinformatycznej technice możemy zidentyfikować w danym produkcie obecność materiału genetycznego pochodzącego od gatunków, o których nigdy byśmy nie pomyśleli. Materiału, który nigdy nie powinien się znaleźć w tym produkcie.
Zobacz również:
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Stwardnienie rozsiane: 48 genetycznych wariantów zidentyfikowanych!
- Autyzm a geny
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
Tytułem eksperymentu, naukowcy posłużyli się nową metodą, aby wykryć obecność 1% koniny w produktach mięsnych, które miały nie zawierać tego rodzaju mięsa, i określić tę zawartość z zadziwiającą precyzją.
Co więcej, wykryli nawet niewielkie ślady DNA gorczycy, łubinu i soi w eksperymentalnie testowanej kiełbasie.
Z powodu ogromnego potencjału, metoda – nazwana All-Food-Seq – już przyciągnęła uwagę licznych agencji dbających o bezpieczeństwo żywności w Europie.
Hermann Broll z German Federal Institute for Risk Assessment w Berlinie, mówi: - W obliczu ostatniego skandalu z koniną, metoda ta jest bardzo interesująca. Bardzo potrzebne są nam techniki, które pozwolą nam identyfikować żywność na poziomie molekularnym.
Komentarze do: Nowe testy identyfikujące składniki w żywności