Rodzina białek BCL-2 odgrywa wielką rolę w ustalaniu czy komórki nowotworowe przetrwają leczenie, czy też przejdą w stan obumarcia zwany apoptozą. Naukowcy odkryli, że pod wpływem białek BCL-2 komórki rakowe znacznie częściej zmierzają w kierunku apoptozy.
Warto jednak nadmienić, iż komórki nowotworowe reagowały na leczenie dopiero po zwiększeniu ekspresji białek anty-apoptotycznych, które wiążą i neutralizują członków rodziny pro-apoptotycznej, a także pośredniczą w poprawianiu skuteczności terapii.
Co więcej, rozwój strategii terapeutycznych mających na celu neutralizację efektów ubocznych terapii, może mieć kluczowe znaczenie dla ulepszania odkryć już dokonanych.
Grupa badawcza z Dana-Farber Cancer Institute pod przewodnictwem dr Loren Walensky, opracowała związek wzorowany bezpośrednio na białkach pro-apoptotycznych domeny BCL-2, określając go mianem BIM BH3.
Zobacz również:
Badania wykazały, że wzrost guza u myszy z nowotworem, został skutecznie stłumiony przy pomocy związku BH3 BIM. Pozwala to zatem wyciągnąć wniosek, że nowy związek pracował synergicznie z innymi środkami farmaceutycznymi, które przyczyniają się do apoptozy komórek nowotworowych.
Potencjalne efekty terapeutyczne BIM BH3 zostały także przedstawione w badaniach klinicznych, gdzie związek ten przyczynił się do obumierania komórek w ostrej białaczce szpikowej u myszy. Istotnym jest także fakt, że zastosowanie owego związku wywołało bardzo mało skutków ubocznych, nie uszkadzając (ani tym bardziej wyniszczając) zdrowych tkanek.
Wyniki badań naukowców z Dana-Farber Cancer Institute mogą przyczynić się do szybszego wynalezienia lekarstwa zabijającego komórki nowotworowe.