Ponad 400 okulistów z całej Polski obejrzało dziś pokaz zabiegów usunięcia zaćmy z wszczepieniem najnowszej generacji soczewek. Konferencję okulistyczną połączoną z „Chirurgią na żywo” organizuje Klinika Okulistyki i Rehabilitacji Wzrokowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM w Łodzi oraz Polskie Towarzystwo Okulistyczne Oddział w Łodzi przy wsparciu firmy Alcon.
Tematem przewodnim konferencji były najnowsze osiągnięcia chirurgii zaćmy oraz wewnątrzgałkowej chirurgii refrakcyjnej. Uczestnicy konferencji dzięki transmisji na żywo będą mogli zobaczyć jak wygląda zabieg usunięcia zaćmy z wykorzystaniem systemu INFINITI OZIL®1 i wszczepem soczewki wieloogniskowej Restor (Aspheric ReSTOR) oraz soczewki torycznej (AcrySof Toric).
Zaćma to jedna z najczęstszych chorób oczu, która dotyka ludzi w rożnym wieku. Najważniejsze jest to, że zaćmę można skutecznie wyleczyć. Nowoczesne metody umożliwiają nam nie tylko usunięcie samej zaćmy, ale również jednoczesne pozbycie się astygmatyzmu współistniejącego bez konieczności noszenia okularów.
„Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest jej operacyjne usunięcie. Operacje zaćmy w Polsce, podobnie jak w innych krajach na świecie, są powszechnym zabiegiem wykonywanym często w trybie ambulatoryjnym. Sam zabieg trwa kilkanaście minut. Żadne inne metody nie zlikwidują zaćmy” - mówi prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik - Krajowy Konsultant ds. Okulistyki.
„Ważne jest, aby okuliści poznali kulisy leczenia zaćmy i zobaczyli, że dzięki m.in. miniaturyzacji i nowoczesnym soczewkom, takim jak wszczepiane w dniu dzisiejszym, pacjent już po 2-3 godzinach po operacji wraca do domu, a do kliniki przychodzi tylko na kontrolę. Taka wiedza to ważny element w przekonywaniu pacjenta, który często ma wiele obaw przed zabiegiem" - dodaje profesor J. Szaflik.
Ten niebywały postęp daje bardzo wysoki standard operacji oraz dobre efekty pooperacyjne. Do niedawna pacjent musiał spędzić w szpitalu kilka dni (przygotowanie do zabiegu, operację oraz czas rekonwalescencji). Obecnie większość operacji zaćmy jest wykonywana w trybie ambulatoryjnym - to znaczy, że pacjent nie wymaga hospitalizacji. To wszystko jest możliwe właśnie dzięki ogromnemu postępowi w technice operacyjnej. „Dla przykładu: średnica rogówki to zaledwie 12 mm. Jeśli w mikroskopie widzimy obraz powiększony 10 razy, to znaczy - widzimy pole operacyjne o wymiarach 12 cm - mamy możliwość precyzyjnego wykonania operacji przy zminimalizowanym ryzyku powikłań. Ponadto: większość operacji wykonujemy z tzw. mikrocięcia - rzędu 2-2,6mm (kiedyś było to aż 14 mm), przez taką minimalną szczelinę usuwamy zmętniała soczewkę. Pomagają nam tutaj nowoczesne narzędzia: fakoemulsyfikator, wiskoelastyki, mikronarzędzia. W miejsce usuniętej soczewki, oczywiście poprzez to samo mikrocięcie - za pomocą injectora wstawiamy zwiniętą soczewkę, która rozwija się w środku oka. Mikrocięcie powoduje, że nie musimy już zszywać rany pooperacyjnej, a dzięki temu praktycznie do zera redukujemy ryzyko astygmatyzmu pooperacyjnego" - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Roman Goś z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM w Łodzi.
Zobacz również:
„W Polsce prawie co pięćdziesiąta osoba cierpi na zaćmę. Jednak większość w początkowym stadium choroby ignoruje jej symptomy. Stąd potrzeba edukacji i badań kontrolnych. Okuliści podczas zwyczajowej kontroli chorego, powinni uświadamiać mu, że zabieg operacyjny usunięcia zaćmy jest konieczny i jest jedyną metodą leczenia tej choroby" - mówi dr hab. n. med. Piotr Jurowski z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM w Łodzi, jeden z chirurgów, który w dniu dzisiejszym przeprowadzi pokazowy zabieg z wszczepieniem soczewki AcrySof Restor.
Zabiegi usunięcia zaćmy są w Polsce refundowane, jednak NFZ płaci za zastosowanie soczewek zazwyczaj monofokalnych, a te niestety nie zwalniają z konieczności noszenia okularów po przeprowadzonym zabiegu. Pacjent nie ma również możliwości „dopłacenia" do lepszych, nowoczesnych soczewek np. soczewek torycznych korygujących po operacji astygmatyzm. Soczewki takie można mieć wszczepione tylko w niektórych klinikach państwowych oraz w większości prywatnych klinik okulistycznych.
Szacuje się, że w Polsce na zaćmę choruje około 800 tysięcy osób. Niestety zabiegów usunięcia zaćmy, jak oceniają eksperci, wykonuje się w naszym kraju o połowę mniej niż powinno. W wielu ośrodkach publicznych czas oczekiwania na zabieg może wynosić nawet 2 lata.
Więcej informacji na temat usunięcia zaćmy i wszczepianych soczewkach wewnątrzgałkowych znajdą Państwo na www.leczeniezacmy.pl oraz www.acrysofrestor.pl
1 Przy usuwaniu zaćm twardych system INFINITITM zwiększa bezpieczeństwo operowanego oka, stosując technologię OZiLTM, która dzięki oscylacyjnemu ruchowi głowicy rozdrabniającej soczewkę minimalizuje zarówno energię ultradźwiękową, jak
i czas zabiegu.
Przy usuwaniu zaćm miękkich system INFINITITM maksymalizuje bezpieczeństwo poprzez całkowite wyeliminowanie energii ultradźwiękowej i zastąpienie jej energią strumienia płynu - technologia AquaLaseTM (tzw. „fako wodne").
Minimalizacja cięcia operacyjnego z użyciem systemu INFINITITM jest możliwa dzięki koaksjalnej budowie głowicy wprowadzanej do wnętrza gałki. Długość cięcia w rogówce wynosi zaledwie 2,2 mm, a gładkie i samodociskające się pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego brzegi rany zapewniają jej pooperacyjną szczelność bez używania szwów. Brak szwu zwiększa komfort pooperacyjny, także eliminuje trwałe zmiany krzywizny rogówki (astygmatyzm).
Komentarze do: Nowoczesne metody usuwania zaćmy - konferencja "Chirurgia na Żywo"