Szukaj

Nowotwór układu chłonnego - wykłady dla słuchaczy Jagielońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Podziel się
Komentarze0

Jak nie przeoczyć objawów nowotworu układu chłonnego? Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy choroba nowotworowa pojawi się w naszej rodzinie?  Już  8 i 15 grudnia w Krakowie na Jagiellońskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbędą się wykłady poświęcone nowotworom układu chłonnego. Spotkania poprowadzą specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Organizatorem wykładów jest  Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”, wspierane przez firmę Roche Polska.




W ramach działań edukacyjnych skierowanych do seniorów na Jagiellońskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w sali wykładowej  przy ul. Kopernika 12 w dniach 8 i 15 grudnia 2010 roku będą miały miejsce wykłady poświęcone nowotworom układu chłonnego. Spotkania prowadzone przez specjalistów  odbędą się 8 i 15 grudnia 2010 r. w godz. 17.00-17.45.

Kłopoty z diagnostyką nowotworów układu chłonnego


Jeden z wykładów zostanie poprowadzony przez specjalistę hematoonkologa z Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Podczas spotkania poświęconego chłoniakom oraz przewlekłej białaczce limfatycznej słuchacze otrzymają odpowiedzi na pytania: Jakie objawy mogą oznaczać chorobę? Kiedy należy zwrócić się do lekarza? Jakie badania należy wykonywać, by w porę wykryć chorobę? Jakie metody leczenia nowotworów układu chłonnego oferuje współczesna medycyna?

W przypadku chłoniaków szczególnie ważna jest stała obserwacja własnego organizmu i kontrola czy węzły chłonne nie są powiększone. Najłatwiej badać te węzły, które są najlepiej wyczuwalne: pod żuchwą, pachami i w pachwinach. Brak charakterystycznych dla chłoniaka objawów powoduje, że chorobę wykrywa się często przypadkowo podczas badań wykonywanych z powodu innych dolegliwości. Podobnie jest w przypadku przewlekłej białaczki limfatycznej. Choroba często jest wykrywana podczas rutynowych badań kontrolnych krwi. Dlatego tak ważne jest, by nie zapominać     o wykonywaniu okresowych badań.

Jak kontrolować chorobę nowotworową?


W trakcie drugiego z wykładów, który poprowadzi psychoonkolog kliniczny ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, uczestnicy dowiedzą się jak kontrolować emocje, które zazwyczaj towarzyszą diagnozie oraz procesowi walki z nowotworem. Nastawienie psychiczne pacjenta i jego najbliższych ma ogromny wpływ na skuteczność prowadzonej terapii. Tymczasem już samo rozpoznanie choroby wywołuje ogromne emocje - pojawia się wtedy pytanie, czy diagnoza nowotworu oznacza wyrok.


Osoba chora odczuwa strach, jest załamana, często poddaje się depresji. Są to reakcje spowodowane przez niepewność, która pojawia się w naszym życiu wraz z chorobą. Również sam pobyt w szpitalu onkologicznym łączy się zwykle z ogromnym stresem. Dlatego tak ważna jest umiejętność wspierania osoby chorej w trudnej akceptacji nowotworu i walce z chorobą. Dzięki praktycznym wskazówkom specjalisty psychoonkologa słuchacze dowiedzą się w  jaki sposób radzić sobie w trudnej do zniesienia sytuacji niepewności: W jaki sposób rozmawiać z chorą osobą? Jak udzielać jej wsparcia? Jak walczyć ze stresem wywołanym przez chorobę? Jak oswoić się ze słowem „nowotwór”?

Nowotwory układu chłonnego: Chłoniaki nieziarnicze


Do najczęściej występujących nowotworów układu chłonnego zaliczane są chłoniaki nieziarnicze, które zajmują 6. miejsce wśród nowotworów pod względem częstości występowania, a szacunkowa liczba nowych zachorowań wynosi ok. 8 000 rocznie. Na chłoniaka mogą zachorować osoby w każdym wieku, jednak chłoniaki nieziarnicze występują najczęściej u osób dorosłych, ze szczytem zachorowań między 45. a 60. rokiem życia.


Przyczyny powstawania chłoniaków wciąż nie są znane. Postęp medycyny zapewnia obecnie wysoką skuteczność leczenia chłoniaków. Dotyczy to szczególnie choroby prawidłowo rozpoznanej i leczonej we wczesnych stadiach choroby. Zbyt późne wykrycie nowotworu znacznie obniża skuteczność leczenia, dlatego należy pamiętać, aby obserwować siebie i sprawdzać, czy węzły chłonne nie są powiększone. Przewlekła białaczka limfatyczna (CLL)

Istnieje kilkadziesiąt rodzajów chłoniaków nieziarniczych o różnym stopniu zagrożenia dla chorego, które dzielimy na nowotwory o dynamicznym przebiegu oraz rozwijające się powoli i charakteryzujące się łagodnym przebiegiem. Do takich chłoniaków zaliczamy przewlekłą białaczkę limfocytową.

CLL jest najczęstszym typem białaczki występującej u osób dorosłych – stanowi około 25–30% wszystkich postaci białaczki. Przewlekła białaczka limfocytowa najczęściej (u 70-80% pacjentów) jest rozpoznawana u osób powyżej 55 roku życia. W początkowym okresie choroba przebiega bezobjawowo i wykrywana jest przypadkowo podczas rutynowych badań krwi.

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” powstało przy Klinice Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Zrzesza chorych z rozpoznanymi chorobami układu limfatycznego, leczących się w Krakowskiej Klinice Hematologii. Stowarzyszenie udziela wsparcia chorym i ich rodzinom, zarówno po zakończonym leczeniu, w jego trakcie, jak i dopiero zdiagnozowanym, stojącym na początku drogi ku wyleczeniu.

Więcej informacji na temat działalności Stowarzyszenia można uzyskać na stronie internetowej: www.przebisnieg.org

Roche

Grupa Roche, z siedzibą główną w Bazylei w Szwajcarii, jest liderem wśród firm zajmujących się dostarczaniem innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony zdrowia. Siłą firmy są dwa współpracujące działy: farmacja i diagnostyka.

Roche, będąc największą na świecie firmą biotechnologiczną, dostarcza szeroką gamę leków stosowanych w takich dziedzinach terapeutycznych jak onkologia, wirusologia, choroby zapalne, metaboliczne oraz centralnego układu nerwowego. Firma jest również światowym liderem w dziedzinie diagnostyki in-vitro, diagnostyki onkologicznej oraz pionierem w zakresie kompleksowej opieki diabetologicznej.

Strategia Roche koncentrująca się na medycynie personalizowanej ma na celu dążenie do dostarczania leków i systemów diagnostycznych, które przyczynią się znacząco do poprawy zdrowia, jakości życia oraz przedłużenia życia pacjentów.

Więcej informacji o Grupie Roche można uzyskać na stronie internetowej: www.roche.com

Komentarze do: Nowotwór układu chłonnego - wykłady dla słuchaczy Jagielońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz