Nowotwory Jelita Cienkiego
Umiejscowienie nowotworu w jelicie cienkim występuje bardzo rzadko i stanowi ono mniej niż 5% wszystkich chorób nowotworowych związanych z przewodem pokarmowym. Zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem człowieka i najczęściej przypada ono na 60 rok życia.Zmiany jakie następują w jelicie takie jak mięśniaki, tłuszczaki, naczyniaki lub gruczolaki- maja charakter łagodny.
Do nowotworów złośliwych jelita zalicza się mięsaki, gruczolakoraki złośliwe chłoniaki oraz rakowiaka. Oba typy nowotworu (zarówno złośliwy, jak i niezłośliwe ) mogą wywodzić się z wszystkich typów komórek, jakie tworzą jelito cienkie.
Objawy
Początkowo choroba przebiega bezobjawowo- dlatego w większości przypadków są one rozpoznawane przypadkowo. Wraz z rozwojem choroby pojawiają się objawy :poza bólami brzucha , mogą być dość burzliwe i należą do nich niedrożności oraz krwotok jelitowy. Znamienna jest też zmniejszona masa ciała chorego pomimo prawidłowego odżywiania.
Zobacz również:
- Psychiatria w kinie – stereotypy i uprzedzenia
- Jak wytrwać na diecie?
- Konsumpcjonizm – kiedyś i dziś
- Rekonwalescencja po cięciu cesarskim
- Jak pokonać bolesne miesiączki?
- Dieta Tombaka – komu jest zalecana, wybrane rodzaje, sposoby na oczyszczenie jelit, przykładowa dieta cytrynowa
- Jak poprawić relacje w związku?
- Młodzież nie zawsze zabezpiecza się podczas stosunku - kto ponosi odpowiedzialność?
Rozpoznanie
Ustala się na podstawie badań obrazowych oraz wywiadu. Badania obrazowe to m.in. ultrasonografia, badanie radiologiczne jelita cienkiego czy angiografia. Wskazane jest również wykonanie endoskopii z pobraniem wycinków. Gdy jest to jednak niemożliwe wykonuje się laparotomie w celu dokładnej diagnozy.
Leczenie
Podstawowym sposobem leczenia niezłośliwych i złośliwych nowotworów jelita cienkiego, jest ich wycięcie. W zależności od rozpoznania histopatologicznego dodatkowo stosuje się radioterapię lub chemioterapię. Rokowania po operacji zależą od resekcyjności guza , stopnia złośliwości histologicznej i obecności przerzutów w węzłach chłonnych.
Komentarze do: Nowotwory Jelita Cienkiego