Wiele krajów europejskich uczestniczy aktualnie w próbach nad implantem elektrycznym, który stymuluje bezpośrednio nerw serca. Urządzenie to zostało wymyślone przez izraelską firmę BioControl Medical, a rozwinięte przez naukowców z uniwersytetu w Leicester w Wielkiej Brytanii.
Tam też również zostało wszczepione po raz pierwszy choremu Brytyjczykowi.
Niewydolność serca jest dolegliwością ekstremalnie upośledzającą, dotykającą głównie osób starszych. Może wynikać z nadciśnienia tętniczego albo pojawić się po zawale mięśnia sercowego.
Głównymi objawami niewydolności serca jest zadyszka oraz zmęczenie. Sam narząd z kolei ma tendencję do szybkiego bicia oraz powiększania się. Tego typu hipertrofia rozwiązuje problem na krótko i sama jest przyczyną zaostrzenia choroby.
Zobacz również:
Dzięki nowemu implantowi, badacze mają nadzieję, że będzie można stymulować system parasympatyczny organizmu.
Częstość bicia serca – nie za szybko, ani nie za wolno – jest bowiem wynikiem równowagi między układem nerwowym sympatycznym (przyśpieszanie) oraz parasympatycznym (hamowanie).
W przypadku niewydolności serca, system przyśpieszający jest zbyt aktywny, albo brakuje aktywności układu parasympatycznego, reprezentowanego przez nerw błędny.
I to właśnie nad tym ostatnim od 16 lat pracuje zespół z University of Leicester.
Doktor Andre Ng, który kierował tym badaniem, nie kryje swojego entuzjazmu: oto w końcu innowacyjna terapia niewydolności serca.
Jak do tej pory, już 32 pacjentów otrzymało ów implant: w Niemczech, w Serbii, w Holandii oraz we Włoszech. Rezultaty są bardzo zachęcające.
Komentarze do: Nowy implant przeciwko niewydolności serca