Naukowcy z University of Alberta właśnie odkryli genetyczną piętę Achillesa niektórych nowotworów. Badacz z Faculty of Medicine & Dentistry Michael Weinfeld oraz jego współpracownicy, Edan Foley i Todd Mereniuk wyjaśniają swoje poszukiwania w artykule zamieszczonym w Cancer Research.
Geny powodujące raka często mają wspólnika zbrodni, a to oznacza, że guz się rozrasta, kiedy w komórkach nowotworowych jest aktywny jeden z dwóch genów. Celem naukowców było odnalezienie tego „uśpionego” wspólnika.
Utrata jednego z partnerów nie oznacza śmierci komórki, ale kiedy uda się wyeliminować obydwa geny, komórka nowotworowa zostaje zniszczona.
Badacze z University of Alberta wyeliminowali więc sztucznie z komórek pewien szczególny gen, znany jako PKNP. Następnie, zaczęli wyłączać, jeden po drugim, 7 000 innych genów, aby odnaleźć kompana PKNP, który powoduje śmierć komórki.
Zobacz również:
Udało się – naukowcy znaleźli śmiercionośnego partnera, rzadki typ supresora nowotworowego, którego zazwyczaj brakuje w chłoniakach.
Odkrycia te potwierdzono w badanich nad nowotworami, w których brakuje tego specyficznego supresora nowotworowego.
Następnie inaktywowali gen PKNP, a to spowodowało śmierć komórek.
Michael Weinfeld mówi teraz: nowe leki antynowotworowe, które inaktywują PKNP, odniosą skutek jedynie w tych komórkach nowotworowych, w których ten gen nie został wyeliminowany. Zaoszczędzone zostaną zdrowe, normalne komórki.
Naukowcy od dawna próbują opracować terapie, które będą atakować tylko chore komórki, a zdrowe komórki pozostawią nietknięte, dodaje Weinfeld. Musimy wykorzystać wszystkie możliwości, aby zwalczyć raka, co może być ekstremalnie trudne.
Teraz, Weinfeld współpracuje z Departament of Chemistry University of Alberta, aby wykorzystać potencjał nowego odkrycia.