Francuscy lekarze biolodzy właśnie napisali list do francuskiego Ministerstwa Zdrowia, w którym alarmują, że nowe doustne leki antykoagulacyjne są „nowym Mediatorem”, a Europa wielkimi krokami zbliża się do kolejnego skandalu medycznego.
Na pierwszej linii strzału – Pradaxa, czyli antykoagulant produkowany przez Boehriger Ingelheim (Niemcy), o którym dużo mówi się w samych Niemczech i w krajach Beneluksu.
Okazuje się, że ten doustny środek prowokuje ciężkie wewnętrzne krwotoki, czasami śmiertelne.
W ostatnim tygodniu niemiecka firma potwierdziła 256 zgonów z powodu krwotoków, do których doszło na całym świecie i które można przypisać Pradaksie.
Nowe leki antykoagulacyjne doustne to środki które zapobiegają powstawaniu skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych. Przepisywane są np. w przypadku udaru mózgu albo arytmii serca.
Do sprzedaży trafiły w 2008. Ich działanie jest praktycznie identyczne z działaniem antykoagulantów starszej generacji (antywitamina K), ale dają one większą wolność lekarzom i pacjentom, gdyż teoretycznie nie wymagają obligatoryjnej kontroli biologicznej.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Jak się teraz okazuje, stosowanie doustnych leków antykoagulacyjnych wiąże się z tymi samym ciężkimi skutkami ubocznymi co stosowanie antywitaminy K.
W odróżnieniu jednak od starszej generacji, na leki nowej generacji nie istnieje żadne antidotum, powalające je zneutralizować w przypadku krwotoku.
Francuscy lekarze alarmują: w 2012 na 100 000 pacjentów wymagający leków antykoagulacyjnych, 57% otrzymało nowe środki. A 35 000 pacjentów dostało nowe leki zamiast swojej starej terapii antywitaminą K.
Przypominają też, że przepisywanie nowych doustnych antykoagulantów jest ekstremalnie drogie – miesięczna kuracja kosztuje 76 euro, a antywitaminą K – 12.50 euro.
Francuska agencja ANSM ze swej strony informuje lekarzy, farmaceutów i personel szpitalny: - Leki, takie jak Eliquis, Pradaxa i Xarelto to nowe doustne antykoagulanty, które w przeciwieństwie do antagonisty witaminy K, nie wymagają nadzoru biologicznego. Jednak ich stosowanie może być związane, tak jak w przypadku wszystkich antykoagulantów, z ciężkimi krwotokami.
Komentarze do: Nowy skandal z lekami: Pradaxa niczym nowy Mediator