Naukowcy z Uniwersytetu Alberta dokonali przełomowego odkrycia, używając rezonansu magnetycznego wykorzystującego technologię 3D do mapowania struktury powszechnego grzyba, który może być zabójczy dla osób z zaburzeniami układu immunologicznego. Praca może utorować drogę dla rozwoju skutecznej szczepionki.
Naukowcy przebadali Candida, najbardziej zjadliwą formę patogenu, która była przyczyną ponad 70 000 infekcji krwioobiegu u pacjentów w szpitalach Ameryki Północnej. Służby zdrowia szacują, że śmiertelność wśród osób zainfekowanych wynosi 40%.
Badanie przeprowadzili Margaret Johnson i Davida Bundle, współpracownicy z Alberta Glycomics Center, używając jądrowego rezonansu magnetycznego do trójwymiarowego badania grzyba w skali atomowej, który mierzy niecałą jedną stumilionową część centymetra.
Proces ten, zwany rozpoznaniem molekularnym, pozwolił naukowcom zbadać węglowodany i cząsteczki przeciwciał związane z grzybem, aby móc określić, jaki rodzaj szczepionki najlepiej zwalczy Candida.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Johnson podkreśliła, że trójwymiarowe podejście do spraw wakcynologii, daje naukowcom jasny obraz tego, jak szczepionka musi fizycznie wpasować się w powierzchnię grzyba.
Naukowcy wykorzystali swoje odkrycie do opracowania szczepionek testowych, które przyniosły pozytywne rezultaty. - Nasza wieloaspektowa strategia, pozwoliła nam zaobserwować nowy typ rozpoznania molekularnego - powiedziała Johnson.
Specjalistka dodała jeszcze, że jeśli sektor prywatny zdecyduje się zakończyć opracowywanie szczepionki, może minąć nawet 10 lat i jeszcze przez tyle czasu lek nie będzie dostępny.
Johnson i Bundle byli wspomagani przez naukowca z Uniwersytetu Alberta , Jonathana Cartmella i współpracowników Narodowego Uniwersytetu Irlandii oraz Uniwersytetu Georgia. Badanie zostało opublikowane 25 maja w Journal of Biological Chemistry.