Szukaj

NTM – problem wstydliwy dla lekarzy?

Podziel się
Komentarze0

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej nie wskazują problemu nietrzymania moczu (NTM) jako ważnego zagadnienia w ich codziennej praktyce – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie marki TENA, inicjatora kampanii edukacyjnej „CoreWellness – wewnętrzna siła” . Tymczasem lekarz POZ jest tym, do którego pacjenci zgłaszają się z wszelkimi dolegliwościami w pierwszej kolejności.



Z doświadczenia eksperta
Dla wielu pacjentów sama rozmowa na temat NTM jest trudna. Jeśli lekarz zignoruje problem i odeśle do innego specjalisty, może się okazać, że zniechęcony pacjent w ogóle nie zgłosi się do wskazanego eksperta – mówi doc. Piotr Radziszewski, koordynator kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”. Ważne, by w czasie wizyty pacjent nie pozostawał bierny. Jeśli lekarz nie zapyta o ważną dla nas kwestię, to my powinniśmy podjąć inicjatywę i wręcz zasypać go pytaniami  – komentuje doc. Radziszewski.

Pacjenci zwlekają z rozmową o NTM nawet kilka lat
Osoby cierpiące na nietrzymanie moczu często zwlekają z rozmową na temat wstydliwej dolegliwości. Obawa przed poruszeniem „delikatnej kwestii” sprawia, że czas od wystąpienia pierwszych objawów do momentu zgłoszenia problemu lekarzowi jest bardzo długi – od 6 miesięcy nawet do 3 lat . Tymczasem im wcześniej pacjent zgłosi swój problem lekarzowi, tym szybciej dowie się, jak sobie z nim radzić. 

Czy to jest powód do wstydu?
Rozmowa na temat nietrzymania moczu jest trudna zarówno dla pacjenta, jak i lekarza .

Jednak to przede wszystkim od pacjenta zależy, czy lekarz będzie w stanie mu pomóc. Zdarza się, że pacjenci ukrywają swoją dolegliwość nawet w rozmowie z lekarzem. Dlatego nie należy zwlekać i od razu otwarcie powiedzieć o tym, co nas martwi lub niepokoi. Nawet jeśli lekarz POZ nie będzie w stanie udzielić specjalistycznych informacji, na pewno odpowie na podstawowe pytania. W zależności od nasilenia dolegliwości poradzi, do jakiego specjalisty pacjent powinien się zgłosić, a także jakich produktów ochronnych

czy kosmetyków powinien na co dzień używać. 

Przygotuj się do rozmowy z lekarzem
Rozmowa będzie łatwiejsza, jeśli pacjent wcześniej się do niej przygotuje. Warto zebrać informacje na temat NTM z prasy i Internetu (przydatne adresy www.TENA.pl i www.corewellness.pl), a następnie zweryfikować wątpliwości podczas rozmowy z lekarzem. Wiedząc więcej o swojej dolegliwości, będzie też łatwiej o niej mówić.


Dodatkowe informacje
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek moczu w trakcie czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha (kaszel, kichanie, taniec, ćwiczenia fizyczne). Jedną z jego przyczyn może być osłabienie mięśni dna miednicy. Problem ten w znacznym stopniu dotyka kobiety w okresie menopauzy oraz po przebytej ciąży. Więcej informacji
na www.TENA.pl.

W Polsce na nietrzymanie moczu (NTM) cierpi ok. 3 mln osób .

Celem kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła” jest edukowanie społeczeństwa na temat możliwości prowadzenia aktywnego trybu życia przez osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu, obalenie mitów na temat nietrzymania moczu jako dolegliwości osób starszych i schorowanych oraz zachęcenie kobiet do poruszania tego tematu podczas rozmowy ze swoim lekarzem. Inicjatorem kampanii jest marka TENA.

Patronat nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Polskie Towarzystwo Urologiczne.

Organizatorem kampanii jest firma SCA Hygiene Products, producent marki TENA. Partnerem akcji sieć klubów fitness Gymnasion oraz Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti.

Więcej informacji: www.corewellness.pl

Katarzyna Fabjaniak, kfabjaniak@onboard.pl, 0 602 308 574
Anna Sarnacka, asarnacka@onboard.pl, 0 602 275 567

Komentarze do: NTM – problem wstydliwy dla lekarzy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz