Chłoniaki, czyli nowotwory układu chłonnego, dotykają około miliona osób na całym świecie. Każdego roku z tego powodu umiera ok. 200 tys. ludzi. Co roku, globalnie, diagnozuje się około 360 tys. nowych przypadków zachorowań (w Polsce ok. 8 tysięcy). Liczba nowych przypadków chłoniaków nieziarniczych stale się powiększa. W stosunku do lat 70-tych XX wieku wzrosła ona o około 80%. Dokładna przyczyna choroby nie jest znana, wiadomo jednak, że w równym stopniu dotyka on kobiety i mężczyzn w każdym wieku, bez względu na prowadzony styl życia.
13 września w Warszawie. W tym dniu na ulice Warszawy wyjedzie zabytkowy tramwaj z szyldem Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach. Mieszkańcy Warszawy będą mogli porozmawiać z członkami stowarzyszenia i dowiedzieć się, gdzie osoby chore mogą szukać pomocy i wsparcia w walce z tym nowotworem. W tramwaju obecna będzie także grupa „Demaskatorów Chłoniaka", czyli aktorów przebranych w stroje symbolizujące najczęstsze objawy chłoniaka, którzy przekazywać będą podróżnym materiały edukacyjne dotyczące chłoniaków.
Zobacz również:
W tym dniu podsumujemy także trwającą od maja kampanię edukacyjną „Zdemaskuj chłoniaka", w czasie której aktorzy z grupy „Demaskatorów chłoniaka" uczyli Polaków samodzielnego rozpoznawania objawów choroby. Materiały edukacyjne oparte zostały na rysunku „Zdemaskuj chłoniaka" (prezentowany obok), na którym pośród wielu ludzi, umieszczono postaci z widocznymi objawami typowymi dla chłoniaków. Odbiorcy zachęcani są do ich odszukania i w ten sposób zdobywają i utrwalają wiedzę na temat symptomów nowotworów układu chłonnego.
World Lymphoma Awareness Day to inicjatywa międzynarodowej organizacji zrzeszającej stowarzyszenia pacjentów chorych na nowotwory układu chłonnego - Lymphoma Coalition, której członkiem jest również Stowarzyszenie „Sowie Oczy”.
Komentarze do: Obchody Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach