Naukowcy opracowali pierwszy zwierzęcy model laboratoryjny, symulujący komplikacje oczne powiązane z chorobą tarczycy, zwaną chorobą Gravesa-Basedowa. Badanie opublikowano w Endocrinology. Badacze mają nadzieję, iż przyczyni się ono do opracowania lepszych terapii przeciwko tej dolegliwości.
Choroba Gravesa-Basedowa to choroba autoimmunologiczna, która sprawia, że układ immunologiczny produkuje przeciwciała atakujące tarczycę.
Tarczyca staje się nadaktywna i wytwarza nadmierne ilości hormonu. Nieleczona nadaktywność tarczycy powoduje niewydolność serca i osteoporozę.
Choroba Gravesa-Basedowa najpowszechniejsza jest pośród kobiet. Ok. 1% kobiet rasy kaukaskiej ma autoimmunologiczną chorobę tarczycy, w której gruczoł jest albo nadaktywny, albo niewydolny.
Zobacz również:
Pośród tych, które mają chorobę Gravesa-Basedowa, 50% choruje też na oczy. Komplikacje te obejmują orbitopatię tarczycową, która jest bolesna i może prowadzić do ślepoty.
Dr J. Paul Banga z King’s College London School of Medicine w UK mówi: - Bieżące terapie na orbitopatię tarczycową są ograniczone. Potrzebujemy lepszych leków, aby ograniczyć trwałe oszpecenie i społeczny stygmat.
Nowo powstały model zwierzęcy choroby pozwoli na testowanie tych terapii. Orbitopatia aktualnie jest leczona steroidami, z którymi wiążą się ciężkie skutki uboczne, takie jak osteoporoza i przybieranie na wadze.
Komentarze do: Obiecujący przełom w badaniach nad chorobą Gravesa-Basedowa