Objawy Eboli
Gorączka krwotoczna Ebola jest jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych. Jest ona wywołana przez wirusa Ebola. W większości przypadków osoby, które są zarażone wirusem umierają. Od kilku lat trwają prace nad wynalezieniem szczepionki.
Pierwsze przypadki choroby opisano w 1976 w Zairze. Choroba, którą wywołał szczep Zaire, cechowała bardzo wysoką śmiertelnością (na 318 chorych, zmarło 280 osób). Gorączka krwotoczna występuje zazwyczaj w państwach tropikalnych, ale odnotowano również zachorowania w Azji, Ameryce Północnej i Europie.
Zarażenie wirusem Ebola następuje po bezpośrednim kontakcie z chorym, płynnymi ustrojami, kontaktu ze skażonymi wirusem przedmiotami (strzykawki, igły, sprzęt medyczny wielorazowego użytku). Okres wylęgania choroby wynosi od 4 do 21 dni.
Zobacz również:
Objawy gorączki krwotocznej Ebola
Powszechne objawy gorączki krwotocznej przypominają objawy grypy:
- wysoka temperatura
- bóle mięśni
- bóle głowy
- bóle stawów
- zapalenie gardła
- wymioty
- biegunka
- ból brzucha i klatki piersiowej
- wysypka
U chorego bardzo szybko dochodzi do odwodnienia, skrajnego wyczerpania oraz szybkiej utraty masy ciała. Pogorszenie stanu chorego związane jest z nasileniem skazy krwotocznej ze strony przewodu pokarmowego i śpiączką.
Leczenie Eboli
Nie wynaleziono jeszcze leku, który skutecznie rozprawiłby się z wirusem Ebola. Trwają jednak intensywne prace nad formułą leku i szczepionki, która chroniłaby przed zakażeniem. Chorych leczy się objawowo i podaje się leki.
Zapobieganie Eboli
- kwarantanna osób z kontaktu
- ścisła izolacja chorych
- zabiegi sanitarne
Ważne informacje
Wirus Ebola przeżywa tylko przez krótki czas na powierzchniach wystawianych na działanie słońca. Jest również wrażliwy na światło oraz na powszechnie dostępne chemiczne środki do dezynfekcji. Wirus łatwo ginie na skutek działania mydła, wysokiej temperatury i wybielacza.
Autor: Katarzyna Krzysica
Komentarze do: Objawy Eboli