Objawy jelitówki
Jelitówka, znana szerzej pod pojęciem grypy żołądkowej, to bardzo częsta dolegliwość zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego wywołane jest najczęściej przez rotawirusy. Co ciekawe, z samą grypą łączy je tylko i wyłącznie nazwa. Jakie są najpowszechniejsze objawy jelitówki?
Wyczerpująca przypadłość
Jednym z pierwszych symptomów jelitówki jest ogólne poczucie zmęczenia, wyczerpania, senności, a nawet marazmu. Często mówi się wręcz o utracie ochoty do życia. Osoby cierpiące na grypę żołądkową wykazują kompletny brak zainteresowania otaczającą je rzeczywistością, stają się obojętne wobec tego, co dzieje się wokół nich.
Choremu doskwierają bóle, a w niektórych przypadkach także zawroty głowy. Sprzyja temu znaczne odwodnienie organizmu. Ofiary jelitówki najchętniej szczelnie przykryłyby się kołdrą, aby nie docierało do nich przykre dla oczu światło.
Brak apetytu
Bólom głowy towarzyszą boleści brzucha, które bywają niezwykle intensywne i nieprzyjemne. Chory traci ochotę na jedzenie, a na zapach i widok potraw reaguje jadłowstrętem. Brak apetytu skutkuje jeszcze większym wyczerpaniem i osłabieniem organizmu.
Sensacje żołądkowe
Zobacz również:
Najbardziej nieprzyjemnym objawem grypy żołądkowej są jednak nudności i biegunka. Ta ostatnia jest zazwyczaj obfita i wodnista. Wymioty mogą przybrać gwałtowny charakter i nie ustępować mimo długotrwałego postu. Każdorazowa wizyta w toalecie stanowi dodatkowy wysiłek, który pogłębia jeszcze bóle brzucha i głowy.
Wysoka temperatura
Tym, co najlepiej odróżnia grypę żołądkową od charakteryzującej się podobnymi objawami migreny, jest gorączka. Przy łagodnym przebiegu choroby nie jest ona zbyt wysoka. Czasami jednak słupek rtęci może wskazać nawet ponad 39 stopni. Wysokiej temperaturze towarzyszą czasem dotkliwe dreszcze.
Pamiętaj o myciu rąk!
Najczęstszą przyczyną wystąpienia jelitówki jest zarażenie się nią od chorej osoby. Grypę żołądkową możemy zafundować sobie jednak sami. Nieodpowiednia higiena, w tym nagminne zapominanie o myciu rąk, stanowi pożywkę dla bakterii i wirusów. Warto też od czasu do czasu przewietrzyć mieszkanie i zadbać o czystość urządzeń sanitarnych, zwłaszcza toalety. Niebezpieczne może okazać się również picie nieprzegotowanej wody z kranu.
Jak leczyć jelitówkę?
Na grypę żołądkową nie ma jednego, skutecznego leku. Każdy pacjent powinien być traktowany indywidualnie, w zależności od zaobserwowanych objawów. W tym sensie terapia opiera się przede wszystkim na ich zwalczaniu.
Bardzo ważne jest, aby nie doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta. Poprawę ogólnego samopoczucia przyniesie regularne uzupełnianie płynów i elektrolitów – zwłaszcza u osób, które skarżą się na wymioty i biegunkę. W aptece dostępne są specjalne płyny, wzbogacone o składniki odżywcze.
Na czas trwania grypy żołądkowej należy pozostać w łóżku i unikać kontaktu z osobami zdrowymi. Jelitówka jest bowiem chorobą zakaźną.
W skrajnych przypadkach pacjent jest tak wyczerpany i odwodniony, iż konieczne staje się podanie mu kroplówki. Objawów grypy żołądkowej nie należy więc lekceważyć, a chory powinien mieć zapewnioną jak najlepszą opiekę.
Komentarze do: Objawy jelitówki