Objawy krztuśca
Krztusiec nazywany jest także kokluszem. Jest to ostra choroba zakaźna układu oddechowego, przebiegająca z charakterystycznymi napadami kaszlu i problemami z oddychaniem. Duszności wywoływane są przez pałeczki krztuśca - Bordetella pertusis, które przenoszone są drogą kropelkową.
Nieleczony koklusz może później wywołać groźne konsekwencje w postaci zapalenia płuc i ucha wewnętrznego, rozedmy płuc i ropniaka opłucnej.
Pierwszy etap choroby - faza kataralna - trwa ok. 2 tygodni
Kokluszem można się zarazić od chorych ludzi tylko i wyłącznie poprzez wprowadzenie do układu dróg oddechowych rozpylonej przez chorego wydzieliny poprzez kaszel lub kichnięcie. Innymi słowy lepiej unikać bliższego kontaktu z chorymi. W momencie zakażenia bakterie wnikają do wnętrza komórek błony śluzowej dróg oddechowych.
Pierwsza faza kataralna trwa przez około 2 tygodni, podczas których występują takie objawy jak katar, lekki kaszel, zapalenie gardła i przekrwione spojówki. Czasami temperatura ciała może się zwiększyć. Z wymienionych objawów lekarzowi ciężko zorientować, że przyczyną jest krztusiec, ponieważ owe dolegliwości są typowe dla zwykłej infekcji dróg oddechowych.
Zobacz również:
Drugi etap choroby - faza napadowego kaszlu – trwa ok. 10 tygodni
Drugi etap choroby objawia się silnym i napadowym kaszlem trwającym przez około 10 tygodni. Jest on wyjątkowo dokuczliwy i męczący. Toksyny powodują uszkodzenie nabłonka dróg oddechowych w związku z czym tworzy się gęsty i lepki śluz, który pobudza organizm do oczyszczania dróg oddechowych w postaci kaszlu.
Napadowy kaszel może prowadzić do występowania wymiotów i drgawek. Jest to bardzo wyczerpujące dla organizmu człowieka. U niemowląt krztusiec może skutkować występowaniem ataku bezdechu i sinicy.
Trzeci etap choroby - faza zdrowienia – trwa ok. 2 tygodni
Silny i dokuczliwy kaszel utrzymuje się przez kilka tygodni, jednak z czasem stopniowo ustępuje. Niemniej jednak ataki kaszlu mogą się jeszcze w przyszłości nawracać. Następstwem krztuśca może być zapalenie ucha środkowego i płuc, zahamowanie wzrostu dziecka oraz zaburzenia w rozwoju fizycznym i umysłowym.
Autor: Grzegorz Kozłowski