Objawy odwodnienia
Picie jest tak samo niezbędne do życia jak jedzenie. Regularne nawadnianie organizmu jest niezwykle ważne dla jego właściwego funkcjonowania, dlatego nie należy lekceważyć sytuacji, w których z jakiś powodów nie dostarczamy naszemu organizmowi wystarczającej ilości płynów.
Przyczyny odwodnienia
Woda jest wydalana z organizmu człowieka na różne sposoby, nie tylko w moczu, ale także w kale oraz w pocie. Najpowszechniejsze przyczyny odwodnienia to biegunka i wymioty, ale czasem także zdrowy człowiek może przypadkiem i nieświadomie odwodnić się.
Dzieje się tak zwykle kiedy przy dużym wysiłku fizycznym lub w upale, nie uzupełniamy płynów w organizmie. W takiej sytuacji woda dość szybko jest wydalana z naszego ciała w postaci potu, więc jeżeli nie pijemy przez dłuższy czas, może dojść do odwodnienia.
Pierwszy sygnał odwodnienia
Objawy odwodnienia mogą być różne, w zależności od tego, jak wiele wody brakuje naszemu organizmowi. Pierwszym znakiem, że powinniśmy się napić jest uczucie pragnienia. Jest to sygnał organizmu dający nam do zrozumienia, że brakuje w nim wody. Jeżeli czujemy, że chce nam się pić, należy to zrobić i wtedy nie trzeba obawiać się żadnych innych ewentualnych skutków odwodnienia.
Zobacz również:
Poważniejsze objawy
Jeżeli z jakiegoś powodu nie napijemy się czegoś mimo tego pierwszego sygnału, ilość wody w organizmie dalej się zmniejsza. W takiej sytuacji możemy się spodziewać kolejnych objawów odwodnienia takich jak:
- suchość w ustach,
- ból głowy,
- mniejsza ilość wydalanego moczu,
- brak moczu,
- uczucie osłabienia, zmęczenia, brak sił,
- zawroty głowy,
- omdlenia,
- nudności,
- przyspieszony oddech,
- podwyższona temperatura ciała,
- problemy z mową,
- przyspieszona akcja serca,
- niskie ciśnienie krwi.
W przypadku bardzo poważnego odwodnienia osoba taka może mieć drgawki, zaburzenia świadomości, obrzęk języka, może także stracić przytomność. W sytuacjach skrajnych dochodzi do śmierci. Organizm ludzki nie jest w stanie przeżyć bez wody dłużej niż 5-6 dni, do zgonu dochodzi zwykle po około 3 dniach.
Objawy odwodnienia u dzieci i niemowląt
W przypadku małych dzieci oraz niemowląt odwodnienie można rozpoznać po suchych ustach lub języku, braku łez w czasie płaczu, braku moczu przez ponad trzy godziny, rozdrażnieniu lub apatii u dziecka, zapadniętych oczach, policzkach, brzuchu lub ciemiączku. Odwodnione dziecko jest też bardzo osłabione, nie krzyczy, jest senne i wiotkie, może nie być w stanie pić samodzielnie.
Nie należy nigdy lekceważyć symptomu jakim jest uczucie pragnienia. Jest to sygnał naszego ciała, że brakuje mu wody, dlatego też w niedługim czasie należy dostarczyć mu płynów. W codziennym życiu raczej nie mamy z tym problemów i pijemy, kiedy czujemy pragnienie, jednak w sytuacji występowania biegunki lub wymiotów, ale także upału lub dużego wysiłku fizycznego nie należy lekceważyć przedstawionych powyżej objawów.
Magdalena Pospieszałowska