Objawy świńskiej grypy
Objawy świńskiej grypy nie pozwalają na szybkie postawienie odpowiedniej diagnozy, bowiem są one podobne do tych, które wywołują inne wirusy. Schorzenie zaliczane jest do grona chorób zakaźnych wirusowych, z którymi ma szereg wspólnych, ogólnych objawów. Nazwa „świńska grypa” jest myląca - rzadko bowiem przenosi się ona ze zwierzęcia na człowieka, częściej zakażenie wirusem AH1N1 odbywa się poprzez kontakt z innym chorym.
Świńska grupa wiąże się z szeregiem objawów ze strony różnych układów i narządów. Dolegliwościom o charakterze ogólnym (osłabienie, gorączka) towarzyszą problemy żołądkowe czy kłopoty z oddychaniem. Zakażenie wirusem AH1N1 bywa kojarzone z zagrożeniem zdrowia i życia, obawy te są jednak bezpodstawne. Świńska grypa nie ma ostrzejszego przebiegu niż zwykła grypa, ponadto wskaźnik śmiertelności w przypadku obu jest podobny.
Objawy i przebieg świńskiej grypy u człowieka
Świńska grypa - jak się zaczyna?
Okres wylęgania świńskiej grypy to kilka dni - u dorosłych od 4 do 5, u dzieci - około 7. W tym czasie chory może zarażać osoby ze swojego otoczenia. Warto wiedzieć, że największe ryzyko zakażenia wirusem AH1N1 występuje w ciągu 24 godzin od pojawienia się pierwszych objawów. A jak można zarazić się świńską grypą? Drogą kropelkową - poprzez kontakt z kaszlącym czy kichającym chorym.
Objawy świńskiej grypy u dzieci nie różnią niczym od symptomów występujących u osób dorosłych. W przypadku maluchów choroba może mieć jednak groźniejsze skutki w postaci poważniejszych powikłań.
Objawy świńskiej grypy - jak rozpoznać chorobę?
Niestety symptomy grypy AH1N1 są niespecyficzne, a rozpoznanie choroby jest możliwe jedynie dzięki specjalistycznym badaniom, na które pacjent zostaje skierowany, jeśli przebywał w rejonie występowania schorzenia bądź miał kontakt z zarażonymi wirusem świńskiej grypy. Bazując jedynie na obserwacjach i przypuszczeniach nie stwierdzimy, czy mamy do czynienia ze zwykła czy świńską grypą.
Grypa a świńska grypa
Zobacz również:
- Grypa AH1N1 - hipotezy dotyczące pochodzenia pandemii
- Świńska grypa - grypa AH1N1
- Świńska grypa
- Świńska grypa a ciąża
- Ważne ostrzeżenie GIS: Spożycie tych wafelków grozi zakażeniem Salmonellą. Koniecznie sprawdź [foto]
- Chcesz wiedzieć, czy Twoja maseczka działa? Koniecznie zobacz ten film! [wideo]
- Jak zapewnić sprawność układu odpornościowego?
- Szkarlatyna
Świńska grypa nie jest groźniejsza niż zwykła, sezonowa odmiana choroby. Samo zakażenie wirusem AH1N1 nie może być bezpośrednią przyczyną zgonu. Śmiertelność w przypadku obu typów grypy jest porównywalna. Zagrożenie dla zdrowia i życia stanowią przede wszystkim możliwe powikłania grypy świńskiej (m.in. zapalenie płuc, mięśnia sercowego, opon mózgowych) czy współwystępujące schorzenia (grypa AH1N1 zaostrza ich przebieg).
Niespecyficzne objawy świńskiej grypy
Ogólne objawy świńskiej grypy
Objawy świńskiej grypy przypominają symptomy, które pojawiają się w przypadku zwykłej grypy. Chorobie towarzyszy podwyższona temperatura ciała - zazwyczaj gorączka oscyluje w granicach 38-39°C, zdarza się jednak, że termometr pokazuje wyższe wartości. Ponadto w przebiegu grypy świńskiej występuje ból ucha, będący właściwie promieniującym w stronę małżowiny bólem głowy. Choroba sprawia, że chory odczuwa ogólne zmęczenie, rozbicie, brak mu sił i chęci do wykonywania kolejnych czynności. Osłabieniu organizmu sprzyja także przyjmowanie mniejszej niż zazwyczaj ilości pokarmów, co spowodowane jest brakiem łaknienia. Innym objawem, obserwowanym nieco częściej wśród dzieci, są dreszcze.
Nosowo-gardłowe i oddechowe objawy świńskiej grypy
Zakażenie wirusem grypy, w tym AH1N1, wiąże się z występowaniem dolegliwości ze strony układu oddechowego. Są to objawy mało charakterystyczne, które mogą towarzyszyć wielu schorzeniom czy chociażby przeziębieniu. Katar, kaszel czy ból gardła dodatkowo potęgują dyskomfort związany z chorobą. Kaszel jest uporczywy, suchy, nie przynosi zatem ulgi w postaci wykrztuszenia wydzieliny. Świńskiej grypie mogą ponadto towarzyszyć duszności, a także ból w okolicach klatki piersiowej.
Mięśniowo-stawowe objawy świńskiej grypy
Osłabienie organizmu osoby ze świńską grypą (bądź zwykłą odmianą schorzenia) wiąże się z dolegliwościami bólowymi zarówno w obrębie mięśni, jak i kości oraz stawów. Boleć może praktycznie każda część ciała, chorzy często opisują nieprzyjemne doznania jako „łamanie w kościach”. Wpływa to na pojawienie się apatii i obniżenie aktywności osoby zakażonej do czasu poprawy stanu zdrowia.
Jakie są objawy świńskiej grypy typowe dla choroby?
Żołądkowo-jelitowe objawy świńskiej grypy
Żołądkowo-jelitowe objawy, takie jak biegunka, nudności i wymioty, to dolegliwości, które choć niekiedy towarzyszą zwykłej grypie, są bardziej nasilone w przypadku zakażenia wirusem AH1N1 (sytuacja przypomina wtedy przebieg grypy jelitowej czy żołądkowej). Według niektórych źródeł pojawiają się one u osób w zaawansowanym stadium choroby. Należy pamiętać, że intensywne wymioty ze względu na ryzyko odwodnienia wymagają interwencji lekarskiej, zwłaszcza jeśli towarzyszą im inne niepokojące objawy, np. neurologiczne.
Jak objawia się świńska grypa w inny sposób?
Świńska grypa bywa przyczyną objawów dotyczących sfery poznawczej człowieka. Podczas choroby mogą bowiem wystąpić epizody dezorientacji, zagubienia. Zdarza się również, że dochodzi do utraty przytomności. Ponadto chorzy na świńską grypę mogą skarżyć się nie tylko na ból mięśni, a także na ich sztywność.