Objawy tasiemca
Spośród wszystkich pasożytów, jakie zagrażają naszemu zdrowiu, największe przerażenie wywołują tasiemce. Organizmy te są doskonale przygotowane do życia w obcym układzie pokarmowym.
Ciało tasiemca składa się z powtarzających się segmentów, z których każdy jest kompletną maszyną rozrodczą, produkującą do 100 tys. jaj dziennie. Poznaj objawy tasiemca!
Dojrzałe człony, zawierające zapłodnione jaja, odrywają się od reszty i są wydalane z kałem. Dalszy rozwój jaja do postaci wągra odbywa się w przewodzie pokarmowym żywicieli pośrednich, którymi najczęściej są zwierzęta (bydło, świnie), gdzie uwolnione z jaj zarodniki przebijają ścianę jelita i osiedlają się w narządach wewnętrznych.
Jak możemy zrazić się tasiemcem? Odpowiedź jest prosta- spożywając zakażone mięso. Zdarza nam się jeść niedogotowane mięso, pochodzące z nieznanego źródła, które nie zostało przebadane weterynaryjnie. Wraz z pożywieniem do naszego układu pokarmowego przedostają się zarodniki tasiemca, które czynią nas swoimi żywicielami.
Tasiemiec niejedno ma oblicze...
Pasożyt występuje w kilku postaciach, zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Najgroźniejszą formą jest tasiemiec uzbrojony. Wywołuje chorobę zwaną tasiemczycą. Pasożyt ten posiada haczyki, za pomocą których mocno mocno przytwierdza się do ściany jelita cienkiego. Może urosnąć nawet do długości 4m. Tym typem tasiemca zarażamy się spożywając zakażone mięso wieprzowe.
Forma nieuzbrojona pasożyta należy do najdłuższych, jakie mogą znaleźć się w naszym układzie pokarmowym. Tasiemce tego typu mogą osiągać długość nawet do 10m. Ich żywicielami pośrednimi jest bydło. Pasożyt ten nie posiada własnego przewodu pokarmowego, dlatego z substancji odżywczych okrada nas całą powierzchnią swojego ciała. Uzyskaną energię wykorzystuje do rozrodu.
Najmniejszym z tej grupy pasożytów jest tasiemiec karłowaty. Ma zaledwie od 2,5cm do 5cm długości. Zazwyczaj żeruje w jelitach myszy i szczurów. Jednak człowiek również może się nim zarazić. Pasożyt ten występuje głównie w krajach o ciepłym klimacie, stąd występowanie u Polaków jest rzadkie. Zarazić możemy się podczas wakacji w egzotycznych krajach.
Zobacz również:
Jak rozpoznać, że mam tasiemca uzbrojonego?
Każdy rodzaj pasożyta ma swoje charakterystyczne symptomy. Objawy tasiemca uzbrojonego zazwyczaj występują tylko u dzieci. Dorośli rzadko kiedy wykazują zmiany, mogące świadczyć o występowaniu pasożyta w organizmie.
To, co może i powinno nas zaniepokoić, to przede wszystkim nadmierne chudnięcie. Mimo że nie stosujemy żadnej diety, jemy posiłki w normalnych ilościach, tracimy na wadze. Odczuwamy bóle brzucha i głowy. Pojawiają się nudności, biegunki lub zaparcia. Alarmującymi objawami tasiemca mogą być także utrata apetytu i niedokrwistość. Pogorszeniu ulega także ogólne samopoczucie. Czujemy się słabi, jesteśmy apatyczni lub wręcz przeciwnie, nadmiernie pobudliwi.
U dzieci objawy tasiemca występują znacznie częściej i są bardziej widocznie. Wiążą się z napadowymi bólami brzucha, mdłościami i wymiotami. Dzieci wykazują obniżoną aktywność ruchową, osłabienie i zaburzenia, takie jak spadek masy ciała i spowolnienie wzrostu.
Objawy tasiemca nieuzbrojonego
Występowanie pasożyta typu nieuzbrojonego objawia się tak samo u dzieci, jak i u dorosłych. Najczęściej alarmującą zmianą jest ból brzucha, zwłaszcza gdy jesteśmy głodni. Tasiemiec żerujący w naszym układzie pokarmowym wywołuje dokuczliwą zgagę, mdłości i wymioty.
Działanie tasiemca może objawiać się dwojako. Obecność pasożyta w układzie wiąże się z brakiem chęci jedzenia lub jej przeciwnością- wzmożonym, „wilczym” apetytem. Jak wpływa to na nasz organizm? Zazwyczaj, przy zwiększeniu ilości spożywanego jedzenia przybieramy na wadze, zaczynamy cierpieć na nadwagę. W przypadku pasożytów możliwym objawem tasiemca jest także tracenie kilogramów. „Jemy za dwóch”, ale chudniemy.
Kolejnym objawem tasiemca nieuzbrojonego, który powinien nas zaniepokoić jest niechęć do lubianych potraw. Zdarza się, że w momencie, gdy pasożyt zaczyna żerować w naszym układzie pokarmowym, tracimy wolę spożywania niektórych smaków, mimo że wcześniej należały do naszych ulubionych.
Obecność pasożyta oddziałuje również na nasze samopoczucie. Stajemy się bardziej nerwowi i drażliwi.
Jak objawia się występowanie tasiemca karłowatego?
Symptomy wskazujące na obecność w naszym organizmie tasiemca karłowatego są bardzo podobne do dwóch pozostałych przypadków. Poprzez spadek wagi organizm wydaje się być niedożywiony. Pojawiają się wymioty, bóle brzucha.
W przypadku zarażenia tym typem pasożyta możemy zaobserwować również zmiany dotyczące całego organizmu. Bardzo często oznaką pasożyta są drgawki i problemy ze snem.
Jak mogę pozbyć się tasiemca?
Z każdym typem powinniśmy zgłosić się do lekarza. Leczenie polega na odpowiedniej diecie i zażywaniu leków, które mają na celu zatrucie pasożyta. W wyniku działania toksyn odrywa się od ścian jelita i jest wydalany z kałem na zewnątrz.
Pomocne mogą być także domowe sposoby. Tasiemce nie lubią czosnku i kiszonej kapusty. Kurację możemy wspomóc i przyspieszyć spożyciem właśnie tych produktów.
Autor:
Ewa Żak