Objawy wyrostka
Wyrostek robaczkowy to narząd szczątkowy znajdujący się w miejscu łączenia jelita grubego z cienkim, gdzie następuje uwypuklenie części jelita grubego. Podczas zapalenia wyrostka głównymi objawami są ostry ból i podwyższona temperatura, a jedyną możliwością zlikwidowania dolegliwości jest usunięcie chorego organu.
Typowe objawy wyrostka to ból brzucha pojawiający się przede wszystkim w okolicach pępka lub w nadbrzuszu. Następnie przechodzi on na prawą stronę nadbrzusza. Ostry ból towarzyszy cały czas, a potęguje się podczas poruszania się cz ucisku. Typowym objawem wyrostka jest również wysoka gorączka : 38-39 stopni, brak apetytu i bardzo często również nudności i wymioty.
Nietypowe objawy wyrostka
Nietypowe objawy wyrostka to pojawiający się od razu ból w prawej dolnej części brzucha. Bywa, że objawem wyrostka mogą być tylko wzdęcia, uczucie ciężkości w jelitach lub zaparcie. Ponadto zauważyć można również, szczególnie u dzieci, przyśpieszone tętno, biegunkę, wzdęcia i nudności. W przypadku małych dzieci choroba często przebiega burzliwie a dolegliwości spowodowane objawami wyrostka doskwierają bardziej niż u dorosłych. Odwrotnie natomiast dzieje się u osób starszych, gdzie objawy wyrostka w ogóle nie utrudniają życia codziennego.
Zobacz również:
Konieczna wizyta u lekarza!
Kiedy bóle znacznie się nasilają pacjent powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Zakazane jest stosowanie jakichkolwiek leków przeciwbólowych, ponieważ ich użycie zafałszuje wynik badania lekarskiego. Podobnie niedopuszczalne jest przyjmowanie leków przeczyszczających przy zaparciach, które też mogą być objawami wyrostka.
W przypadku gdy chorzy zbyt długo zwlekają z decyzją powiadomienie lekarza o bólach np. myślą, że tylko się czymś zatruli mogą doprowadzić do rozlania treści wyrostka robaczkowego do otrzewnej, a to z kolei zakończyć może się nawet śmiercią.
Czasami po operacji wyrostka występują powikłania. Jeśli więc 5 dni po operacji występuje wysoka gorączka oznacza to pojawienie się ropnia najczęściej w tzw. zatoce Douglasa. Ropień ten jest nakłuwany igłą przez odbytnicę i drenowany po nacięciu.
Według niektórych wyrostek robaczkowy to tykająca bomba zegarowa, której wybuch nastąpić może w każdej chwili. Warto więc nie zwlekać i poddać się od razu operacji. Oczywiście spora grupa osób dożywa schyłku swoich lat bez interwencji chirurga w tym miejscu nie mając ponadto podczas swojego życia żadnych dolegliwości wyrostkowych. Radzenie więc, aby usuwać wszystkim dzieciom wyrostki jest dużą przesadą. Nawet tak prosty zabieg chirurgiczny za jaki chirurdzy uważają usunięcie wyrostka wiąże się z narkozą, wybudzaniem, zatruciem toksynami i możliwymi komplikacjami pooperacyjnymi.
Należy pamiętać, mimo wszystko, że nie należy zwlekać z wycięciem wyrostka. Zabieg sam w sobie nie jest skomplikowany, a lekceważenie tego może przynieść katastrofalne powikłania zdrowotne.
Komentarze do: Objawy wyrostka (2)
wyrostek robaczkowy
1Typowy przebieg ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego obserwuje się u 70% przypadków. U pozostałych 30% objawy są mylące, ale zwykle tylko na początku. Z czasem, najczęściej po paru godzinach, stają się coraz bardziej ... pokaż całość
wyrostek robaczkowy
1Przede wszystkim jednak problem z oceną sytuacji wynika z częstych trudności ze zlokalizowaniem prawdziwego miejsca bólu. Każdy, kto kiedykolwiek cierpiał z powodu bólu zęba i "głowę dawał", że dokładnie wie, k... pokaż całość