Obturacjna Choroba Płuc - jak złagodzić objawy choroby?
Przewlekła Obturacjna Choroba Płuc dotyczy ponad 210 mln osób na świecie. Szacuje się, że zachorowalność na POChP może wzrosnąć nawet o 30% w ciągu następnych 10 lat . Chory na POChP cierpi z powodu przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy płuc jednocześnie. Choroba jest przewlekła, utrudnia życie chorego każdego dnia. Najczęstsze objawy to duszności, kaszel oraz brak tchu podczas wysiłku fizycznego.
Wczesne wykrycie POChP i porzucenie nałogu umożliwia całkowity powrót do zdrowia. Mimo tego, chory powinien nauczyć się żyć aktywnie z chorobą. Zmiana stylu życia wspomaga terapię farmakologiczną oraz usprawnia wykonywanie codziennych obowiązków chorego związanych z pracą zawodową i życiem rodzinnym.
Czy mam POCHP?
Najskuteczniejszym sposobem diagnozy POChP jest badanie spirometryczne. Aparat spirometryczny podczas badania wylicza procentowy ubytek sprawności płuc w stosunku do normy zależnej od wieku, płci i wzrostu badanego. Dodatkowo często wykonuje się zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej, głównie dla wykluczenia czy nie ma innej choroby płuc
o podobnych do POChP objawach – mówi prof. dr hab. W. Pierzchała, ekspert programu „Głęboki oddech”.
Ćwiczenia pomogą złagodzić objawy choroby
Naucz się żyć aktywnie pomimo choroby. Kontroluj oddech i pracuj nad jego głębokością tak aby zapewnić organizmowi optymalne pobranie i zagospodarowanie tlenu - oddychaj przeponą. Oddychaj spokojnie i powoli przez nos. Obserwuj jak oddychasz, połóż ręce na brzuchu. Wykonując głęboki wdech, poczujesz jak brzuch wypełnia się powietrzem. Przytrzymaj powietrze wewnątrz przez kilkanaście sekund, następnie zacznij powoli wypuszczać powietrze.
Zobacz również:
Kiedy nauczysz się oddychać przeponą popracuj nad zwiększeniem głębokości oddechu. Oddychaj powoli i swobodnie przez lekko zaciśnięte usta. Taka technika oddychania sprawia, że drogi oddechowe są dłużej „otwarte”. To pomaga zmniejszyć uczucie duszności i krótkiego oddechu .
Wykonuj proste ćwiczenia fizyczne, usprawnisz proces oddychania i kondycję organizmu. Ćwicz mięśnie rąk i klatki piersiowej, rozciągaj mięśnie ud i łydek robiąc przysiady. Podczas ćwiczeń bardzo ważne jest równomierne oddychanie. Nie skracaj oddechu, nie rozmawiaj, staraj się oddychać swobodnie nawet podczas ciężkich ćwiczeń siłowych.
Wyrabiaj nawyk utrzymywania wyprostowanej sylwetki. Taka postawia ułatwia oddychanie.
POChP Screening Test
POChP Screening Test to akcja prowadzona w ramach programu „Głęboki oddech”. Jej celem jest poprawa rozpoznawalności i leczenia POChP. Na terenie całej Polski prowadzone są konsultacje spirometryczne.
„Głęboki Oddech” – Program Profilaktyczno-Edukacyjny „Głęboki Oddech” na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów, we współpracy z firmą Adamed. W ramach programu „Głęboki oddech” z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało ponad 100 tysięcy Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości, tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest ograniczony.
Więcej informacji na stronie: www.glebokioddech.pl
Komentarze do: Obturacjna Choroba Płuc - jak złagodzić objawy choroby?