Szwedzcy badacze z Karolinska Institutet przedstawiają nową technikę mierzenia gęstości kości, zwaną DXR (ang. digital X-ray radiogrammetry), która, użyta jako standardowa radiografia ręki, może pomóc zidentyfikować pacjentów z grupy wysokiego ryzyka złamania biodra.
Naukowcy ci uważają, że technika DXR, tańsza od innych metod, daje porównywalne z nimi rezultaty. Jest to ważna nowina dla ludzi z grupy wysokiego ryzyka osteoporozy, która dotyka ok. 200 mln kobiet na całym świecie.
Badanie ukazało się w European Radiology.
Każdego roku, na całej ziemi, dochodzi do ok. 1,7 mln złamań biodra, przede wszystkim u starszych ludzi i kobiet chorych na osteoporozę.
Złamanie biodra może być wyjątkowo groźne dla seniorów – często pociąga za sobą długą rehabilitację, a wielu pacjentów pozostawia niezdolnych do prowadzenia samodzielnego życia. Co więcej, nawet 20% pacjentów umiera w wyniku komplikacji.
Zobacz również:
Niestety, złamania biodra również są bardzo drogie w leczeniu.
Prof. Torkel Brismar z Karolinska Institutet's Department of Clinical Sciences, Intervention and Technology, główny badacz, mówi: jeżeli będziemy mogli zidentyfikować ludzi z osteoporozą i leczyć ich, będziemy również w stanie zapobiegać złamaniom biodra. Nasze badanie pokazuje, że DXR jest techniką, która może tego dokonać. Można ją przeprowadzać u pacjentów przy okazji generalnego badania kontrolnego, albo w momencie, kiedy ludzie przychodzą szukać pomocy w przypadku podejrzanego złamania ręki lub nadgarstka.
Aby dojść do takich wniosków, naukowcy przyjrzeli się danym pochodzącym z 3 sztokholmskich szpitali, zebranym w latach 2000 – 2008, na temat ponad 8000 kobiet i mężczyzn, w wieku powyżej 40 lat.
Komentarze do: Ocena gęstości kości ręki może zapobiec złamaniom kości biodrowej