Zespół europejskich naukowców wykazał związek genu Iphn3 z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Wnioski oparto na badaniach prowadzonych na rybach danio. Specjaliści z Uniwersytetu w Würzburgu uważają, że gen Iphn3 jest jednym z 86 genów odpowiadających za wrodzone predyspozycje do uzależnienia się od narkotyków.
Gen ten odpowiada za kodowanie białka latofiliny 3, przez co jest zaangażowany w rozwój objawów charakterystycznych dla choroby ADHD, takich jak: nieuważność, skłonność do szybkiego rozpraszania się, nadimpulsywność czy nadmierna ruchliwość.
Naukowcy przeprowadzili analizę genu Iphn3 wśród ryb danio.
„Po wyłączeniu genu Iphn3 odnotowano znaczny wzrost aktywności ryb - były one w stanie pokonać większe odległości w krótszym czasie”, mówi profesor Klaus-Peter Lesch z Uniwersytetu w Würzburgu.
Zobacz również:
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Autyzm a geny
- Niedobory witamin u dzieci
Specjaliści tłumaczą, że po zablokowaniu genu Iphn3 osobniki produkowały znacznie mniej dopaminy, odpowiedzialnej za koordynację ruchową i zaangażowanie w czynności poznawcze.
W kolejnym etapie eksperymentu rybom podano lek Ritalin. Efekt: aktywność ryb spadła, co potwierdza, że gen Iphn3 jest zaangażowany w rozwój ADHD.
ADHD jest chorobą o podłożu genetycznym. Według szacunków, na zespół hiperkinetyczny cierpi od trzech do siedmiu procent dzieci w Niemczech.