Krew młodych i starych ludzi jest inna. W artykule opublikowanym w Blood, zespół naukowców z Lund University w Szwecji wyjaśnia, w jaki sposób udało im się odmłodzić krew myszy, programując ponownie komórki macierzyste produkujące życiodajny płyn. Komórki macierzyste dają początek wszystkim komórkom organizmu i mogą się dzielić niezliczoną ilość razy.
Kiedy komórka macierzysta się dzieli, jedna komórka pozostaje komórką macierzystą, a druga dojrzewa w ten typ komórki, której potrzebuje ciało. Na przykład - w komórkę krwi.
– Nasz proces starzenia wynika ze zmian w komórkach macierzystych, do których dochodzi z czasem – wyjaśnia Martin Wahelstedt z wydziału medycyny LU, główny autor tego artykułu.
Niektóre z tych zmian są nieodwracalne, na przykład uszkodzenia w DNA komórek macierzystych. Niektóre zmiany, znane jako epigenetyczne, są zmianami stopniowymi, niekoniecznie nieodwracalnymi, nawet jeżeli utrzymały się przez wiele podziałów komórkowych.
Zobacz również:
- Kiedy komórki macierzyste zostają przeprogramowane, tak jak my to zrobiliśmy, zmiany epigenetyczne zostają wymazane - dodaje Wahelstedt.
Skład krwi jest jednym przykładem na to, jak krew się starzeje. Krew młodej osoby zawiera pewną mieszankę limfocytów T i B oraz komórek szpikowych. U ludzi starych liczba limfocytów T i B spada, a wzrasta liczba komórek szpikowych. Kiedy starsza osoba ma białaczkę, rak często ma swoje źródło w tych komórkach szpikowych.
- Możliwość „zrestartowania” krwi – mówi Wahlestedt – daje nam pewne interesujące wskazówki odnośnie opracowania przyszłych metod leczenia.
Naukowcy od dawna się zastanawiają, w jaki sposób komórki macierzyste mogą być użyte w różnych terapiach, ale do tej pory są one rutynowo stosowane jedynie w transplantacji szpiku kostnego w przypadku chorób, gdzie krew i układ immunologiczny muszą być odnowione.
- Na tę chwilę badania zostały przeprowadzone jedynie na gryzoniach - podkreśla Wahlestedt – więc daleko jeszcze do opracowania konkretnej terapii funkcjonalnej u ludzi.
Komentarze do: Odświeżanie krwi