Ogniskowe zmiany w wątrobie
Często są ciężko wykrywalne bez wykonania specjalistycznych badań, gdyż nie dają wyraźnych objawów. Niektóre z nich są zupełnie nieszkodliwe, podczas gdy inne mogą zamienić się w ciała nowotworowe, a wtedy stają się śmiertelnie niebezpieczne.
Jak je wykryć?
Aby móc stwierdzić obecność zmian ogniskowych, konieczne jest wykonanie USG jamy brzusznej, a następnie tomografii komputerowej, która pozwala określić nie tylko obecność takich zmian, ale również ich umiejscowienie i rozległość występującej patologii. Nie u każdego pacjenta można ją jednak przeprowadzić. Przeciwskazania dotyczą osób cierpiących na klaustrofobię, kobiet w ciąży i alergików.
Jakie mogą być?
Do najczęstszych zmian ogniskowych zaliczamy: naczyniaki, guzkowe ogniskowe przerosty wątroby, gruczolaki i guzkowe przerosty regeneracyjne.
Naczyniaki są najczęściej występującymi guzami wątrobowymi o wielkości wahającej się od kilkunastu milimetrów aż do kilkunastu centymetrów. Stwierdza się, iż zazwyczaj są nieco większe u kobiet niż u mężczyzn. Mogą występować zarówno pojedynczo jak i w niewielkich skupiskach. Przeważnie po utworzeniu, nie rozrastają się one, nie wpływa na nie w żaden sposób stosowanie antykoncepcji ani ciąża. Zdarza się, że naczyniak pęknie, jednak jest to bardzo rzadkie zjawisko. Zazwyczaj leczenie naczyniaków nie jest konieczne, dopóki nie wywołują one dodatkowych dolegliwości jak np. niewydolność serca lub krwawienie do jamy otrzewnowej. Wtedy potrzebna jest interwencja chirurgiczna.
Zobacz również:
Z kolei gruczolaki występują dość rzadko i dotyczą głównie kobiet stosujących doustną antykoncepcję oraz osób chorych na cukrzycę. Są to, podobnie jak naczyniaki, zmiany pojedyncze, aczkolwiek mogą również gromadzić się w grupy. Duże gruczolaki (o wielkości 4-5 cm) należy usuwać chirurgicznie, gdyż nieleczone mogą transformować się w stany nowotworowe i powodować liczne krwawienia wewnętrzne.
Guzkowy przerost regeneracyjny pojawia się przeważnie dopiero po 60. roku życia (aczkolwiek znane są także przypadku kilkumiesięcznych dzieci cierpiących na tę przypadłość). Najczęśćiej towarzyszy wszelkim zmianom nowotworowym układu krwionośnego i jest konsekwencją transplantacji narządów wewnętrznych. Guzki w tej chorobie są wyjątkowo małe, mają około 1-10 mm, nie powodują powiększenia wątroby, a ich obecność często nie daje o sobie znać, toteż często są wykrywane zupełnie przypadkowo.
Guzkowe ogniskowe przerosty poajwiają się u osób w przedziale 35-50 lat i specjaliści dowiedli, iż w grupie ryzyka znajdują się osoby z malfromacjami naczyniowymi gdyż jest to przycyzną niedotlenienia powodującego tworzenie się przerostów. Nie przechodzą one jednak transformacji nowotworowych, więc nie są patologiami śmiertelnymi.
Autor:
Karolina Podlasek
Komentarze do: Ogniskowe zmiany w wątrobie (2)
Co to oznacza hypodensyjne ogniskowe zmiany w wątrobie
2W zrobionym niedawno badaniu TK w opisie mam hypodensyjne ogniskowe zmiany w wątrobie. Co oznacza to określenie?... pokaż całość
Hypodensyjne ogniskowe zmiany to zmiany, które mają mniejszą gęstość strukturalną niż normalnie mają tkanki narządu, w tym przypadku wątroby. W badaniu TK takie ognisko hypodensyjne wykrywa się, gdyż promieniowanie w sto... pokaż całość