Jak uważa francuski klimatolog Jean Jouzel, strategie adaptacji do zmian klimatycznych, uruchomione w wielu krajach, nie będą całkowicie skuteczne, o ile światu nie uda się ograniczyć globalnego ocieplenia klimatycznego do 2 stopni Celsjusza maksymalnie.
Termin „adaptacja” określa podjęte działania, mające na celu zredukowanie oczekiwanego wpływu zmian klimatycznych na gospodarkę i na całą ziemię. Chodzi tutaj o wzrost temperatur, o zmiany liczby opadów, o podniesienie poziomu oceanów...
Aby odpowiedzieć na zmiany klimatyczne, różne kraje wdrażają w życie konkretne programy, tak jak Francja, na przykład, która w lipcu 2011 roku uruchomiła narodowy plan adaptacji. Na plan ten składa się w sumie 230 różnych działań.
A ze swej strony, cała międzynarodowa społeczność postawiła sobie za punkt honoru obniżenie wzrostu globalnej temperatury do 2°C, w stosunku do poprzednich poziomów. Naukowcy oceniają jednak, że ocieplenie klimatu sięgnie nawet 3°C.
Zobacz również:
- Żywność ekologiczna na zdrowie
- Żywność uprawiana metodami ekologicznymi może zaoferować więcej niż ta uprawiana tradycyjnie
- Czy zjedlibyście mięso syntetyczne?
- Kto jest gorszy dla środowiska naturalnego, kobiety czy mężczyźni ?
- Zasady zbioru i metody konserwacji ziół
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Nowoczesne metody badania płodu
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
Jak mówi klimatolog Jean Jouzel, im skuteczniejsza będzie walka z ociepleniem, tym łatwiejsza będzie adaptacja.
Jakie są zagrożenia?
Jean Jouzel wyjaśnia, że jeśli nie uda nam się pozostać poniżej tego progu 2°C, stracimy zdolność adaptacji w niektórych dziedzinach. Jednocześnie, priorytetowe pozostaje osłabienie ocieplenia klimatycznego.
W głównej mierze, chodzi po prostu o zredukowanie emisji gazów cieplarnianych, jak podsumowuje francuski specjalista.
Ograniczona zdolność adaptacji
Co prawda, mamy zdolność adaptacji, ale jedynie do niektórych progów, w zależności od sektora, wyjaśnia Jean Jouzel, który jest również wice-przewodniczącym naukowej grupy GIEC, międzynarodowej organizacji referencyjnej, zajmującej się kwestią klimatu.
Dzisiejsza nauka pozwala jedynie na określenie bardzo „regionalnie” zmian, których należy oczekiwać. Jednakże, mamy pewność, że ocieplenie jest nieuniknione, a ta pewność wystarczy, żeby działać.
Jeśli masz winnicę, już zaczynasz się przejmować ociepleniem o jedną dziesiątą stopnia albo zmianą w opadach. Jeśli jesteś energetykiem i masz zbudować elektrownię atomową, musisz brać pod uwagę mniejsze ochłodzenie, wyjaśnia jeszcze naukowiec.
Dodajmy jeszcze, że inne kraje, które podjęły działania w kwestii ocieplenia klimatycznego, to również Kanada oraz Wielka Brytania.
Komentarze do: Ograniczyć zmianę klimatu do +2°C dla skuteczniejszej adaptacji