Aby unikąć upadków i ich bolesnych skutków, ludzie starsi, których wzrok jest już poważnie osłabiony, powinni nosić raczej okulary bezogniskowe niż okulary ze szkłami ogniskowymi. Szkła bezogniskowe mogą zredukować nawet o 40% liczbę upadków u ludzi starszych i aktywnych, którzy cierpią na starczowzroczność (presbyopię). Takie wnioski wypływają z badań przeprowadzonych w Australii na 600 osobach, których wiek wynosił średnio 80 lat, i które nosiły właśnie okulary wieloogniskowe – dwuogniskowe lub trzyogniskowe, a także okulary progresywne.
Po przejściu badania optometrycznego, uczestnicy eksperymentu zostali poinformowani o ryzyku upadku, które niesie ze sobą używanie szkieł ogniskowych. Szkła ogniskowe deformują bowiem znacznie pole widzenia. Następnie połowa z badanych założyła okulary korekcyjne bezogniskowe, a następnie wróciła do swoich normalnych, codziennych zajęć, czyli wyszła z domu, schodziła po schodach i robiła zakupy. Okulary te miały także szkła fotochromowe, czyli takie, które ciemnieją pod wpływem silnego słońca.
Zauważono, że ogólnie liczba upadków zmniejszyła się o 8% u osób, które nosiły okulary ze szkłami bezogniskowymi, w porównaniu do tych, którzy nie przestali nosić okularów ze szkłami ogniskowymi. Ale w grupie badanych bardziej aktywnych, liczba upadków oscylowała w granicach 40% - w grupie, która nosiła także szkła bezogniskowe. Jednakże badacze przypuszczają, iż siedemdziesięciolatkowie, którzy używali szkieł bezogniskowych częściej niż szkieł ogniskowych i upadali znacznie częściej, być może jest to spowodowane tym, że siedemdziesięcioletni człowiek jest już bardzo kruchy i w związku z tym bardziej narażony na upadki – podkreślają autorzy badań.
Zobacz również:
- Jak unikać upadków w starszym wieku?
- Dlaczego się starzejemy?
- Układ odpornościowy w wieku starczym
- Jak zmienia się układ nerwowy podczas starzenia się organizmu?
- Narządy czuciowe w procesie starzenia organizmu
- Jakie są skutki starzenia się skóry?
- Czy można nauczyć się żyć z chorobą?
- Jedz zdrowo bez względu na wiek!
Zmniejszenie o 40% liczby upadków, zaobserwowane dzięki tym badaniom, stanowi poważny krok w ochronie zdrowia osób starszych, podkreśla jeden z badaczy, Jean-Marie Hanssens, optometrysta i wykładowcana w Szkole Optometrycznej na Uniwersytecie w Montrealu. Jean-Marie Hanssens dodaje też, że rezultaty tych badań są tym bardziej ważne, dlatego że zostały przeprowadzone na populacji bardzo w bardzo zaawansowanym wieku,u której utrata wzroku, a więc i zagrożenie upadkami, są bardzo wysokie.
Według Jean-Marie Hanssensa, szkła progresywne sprawiają, że schody, a przede wszystkim – krawężniki przy chodnikach, są bardzo trudne do odróżnienia od reszty otoczenia, tym bardziej dla osoby w zaawansowanym wieku, która cierpi na starczowzroczmość. To by wyjaśniało, dlaczego starsi ludzie noszący takie okulary tak często się przewracają.
Komentarze do: Okulary bezogniskowe dla starszych osób