Szukaj

Olejek rycynowy – zastosowania zdrowotne i pielęgnacyjne

Olej rycynowy to produkt roślinny pozyskiwany z ziaren rącznika pospolitego, uznanego za gatunek trujący i produkującego toksyczną rycynę. Dzięki odpowiedniej obróbce możliwe jest jednak doprowadzenie do rozkładu toksoalbuminy, która stanowi główny składnik szkodzący. Pozbycie się toksycznych substancji sprawia, że olejek rycynowy bogaty w związki aktywne ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i urodę.

Olejek rycynowy – zastosowania zdrowotne i pielęgnacyjne

Gęsta bezbarwna bądź jasnożółta ciecz jest jednym z najstarszych środków medycyny naturalnej - poleca się ją jako remedium na niemal wszystkie dolegliwości i problemy. Olej rycynowy wykorzystuje się od wieków w różnych rodzajach terapii na całym świecie ze względu na właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Nie należy zapominać jednak, że olejek posiada zastosowanie nie tylko w farmakologii, ale i w szeroko rozumianej kosmetyce.

Olej rycynowy - zastosowania zdrowotne

Olejek rycynowy jako środek przeczyszczający

Zawarty w oleju kwas rycynolowy pod wpływem enzymów trawiennych wchodzi w reakcję z jonami sodu (Na+) i tworzy mydło sodowe kwasu rycynolowego, które odpowiedzialne jest za podrażnianie błony śluzowej jelita cienkiego, tym samym pobudzając jego perystaltykę. Oprócz tego spowalnia również wchłanianie wody w jelicie grubym, zatem przyspiesza i ułatwia wypróżnienie. W walce z zaparciami należy przyjmować go doustnie, 1-2 łyżki dziennie, przez krótki okres czasu. Defekacja może nastąpić już po ok. 3 godzinach od spożycia oleju i nie później niż 10 godzin po jego zażyciu.

Należy jednak pamiętać, aby nie praktykować tej metody w przypadku kobiet w ciąży, ponieważ w jej wyniku mogą powstać powikłania mogące doprowadzić nawet do poronienia. Przyszła mama może natomiast wykorzystać olejek w inny sposób, np. wcierając w nowopowstałe rozstępy i tym samym zapobiegając ich pogłębianiu bądź użyć go do masażu piersi w celu zwiększenia napływu mleka. Olej rycynowy nadaje się też do pielęgnowania trudno gojącego się pępka u noworodków.

Olejek rycynowy a detoksykacja

Istnieje także prosty zabieg zewnętrzny, sprzyjający wydalaniu z organizmu szkodliwych toksyn, który aktywizuje pracę wątroby i całego układu pokarmowego. Należy wmasować olej w całą powierzchnię brzucha, rozpoczynając od dolnej części klatki piersiowej do linii znajdującej się poniżej pępka. Naoliwioną skórę zaleca się przykryć ręcznikiem oraz przyłożyć termofor, który wydzielając ciepło, wspomoże wnikanie naturalnych substancji aktywnych do narządów wewnętrznych.

Olejek rycynowy - działanie antybakteryjne

Nałożenie olejku rycynowego na otwarte rany pomoże w ich dezynfekcji, a to za sprawą składnika aktywnego - kwasu rycynolowego. Metoda ta sprawdza się także w przypadku zadrapań i skaleczeń, łagodząc swędzenie oraz podczas leczenia zmian grzybiczych i zakażeń skóry.

Olejek rycynowy - działanie relaksacyjne i ulga w bólu

Mieszaninia oleju rycynowego i kurkumy stanowi idealny środek do masażu z właściwościami leczniczymi. Niska masa cząsteczkowa cieczy pozwala wnikać jej głęboko w skórę i oddziaływać na organy wewnętrzne. Metoda ta ma zatem zastosowanie zewnętrzne i odśrodkowe, ponieważ stymuluje ciało do wmożonej pracy oczyszczającej oraz odżywia skórę.

Olej rycynowy stosuje się także w przypadku zmian reumatycznych, zapalenia stawów i dolegliwościach układu mięśniowo-szkieletowego. Przy użyciu mieszaniny opisanej powyżej, kwasowa substancja aktywna zwiększa aktywność regeneracyjną, co wpływa pozytywnie na krążenie krwi i ruchomość stawów, łagodząc ból. Taki rezultat możemy osiągnąć jedynie po nasmarowaniu bolesnych części ciała, pozostawiając olejek i kurkumę do wchłonięcia na całą noc.

Olejek rycynowy a inne dolegliwości

Olejek rycynowy ma zbawienny wpływ w przypadku wielu schorzeń, a jego aplikacja jest banalnie prosta. Przynosi ulgę bolącym i zmęczonym stopom, regeneruje skórę, pomaga w usuwaniu brodawek, znamion, przebarwień. Należy jednak pamiętać, że to środek naturalny, zatem przeznaczony jest do długotrwałych kuracji, nie jest rozwiązaniem typu „dziś zastosujesz, jutro problem zniknie”.

Okłady z olejku rycynowego

Bardziej niż przyjmowanie oleju doustnie zalecane jest stosowanie okładów, ponieważ pomagają one odbudować homeostazę w organizmie, pobudzają mechanizmy obronne oraz poprawiają krążenie.

Okłady znajdują zastosowanie podczas leczenia schorzeń takich jak:

  • wrzody trawienne;
  • zaparcia;
  • zapalenie wyrostka robaczkowego;
  • nieżyt żołądka;
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego;
  • infekcyjne zapalenie wątroby;
  • niedrożność jelit;
  • zapalenie kości i stawów;
  • ból głowy;
  • pęknięcie odbytu;
  • krwiak otrzewnej;
  • hemoroidy;
  • choroby skórne;
  • urazy szyi, kręgosłupa, bicepsów;
  • ból krzyża.

Aby zrobić okład z oleju rycynowego należy zastosować się do poniższych instrukcji :

  • złożyć flanelę tak, by powstały 3 lub 4 warstwy materiału potrzebne do pokrycia obolałego obszaru ciała;
  • nasączyć olejem rycynowym flanelę i przyłożyć na obszar obrzęku, stanu zapalnego bądź innego miejsca problematycznego;
  • ostatecznie okład należy przykryć folią plastikową w celu utrzymania odpowiedniej podwyższonej temperatury całego ciała.

Zabieg należy zastosować przed snem lub pozostawić olejek na skórze na czas kilku godzin. Po zdjęciu okładu trzeba przemyć skórę roztworem sody oczyszczonej (pół łyżeczki sody na pół szklanki ciepłej wody), a następnie wykonać standardową higienę osobistą. Zaleca się powtórzenie zabiegu trzykrotnie. Jedyne przeciwskazania do stosowania tego rodzaju zabiegu to ciąża, diety przeczyszczające, miesiączka.

Olej rycynowy w pielęgnacji skóry

Olej rycynowy na trądzik

Kwas rycynolowy zawarty w oleju zwalcza bakterie wywołujące trądzik, przenikając w głąb skóry. Aby przywrócić gładkość i nieskazitelność swojej cery, należy jedynie przemyć twarz ciepłą wodą, co pomoże otworzyć pory, a następnie wmasować olej w skórę twarzy okrężnymi ruchami i pozostawić na noc. Systematyczne wykonywanie tej czynności na pewno przyniesie oczekiwany efekt.

Olej rycynowy na liszaje

Liszaje to powszechny problem skórny dotyczący wszystkich grup wiekowych. Olej rycynowy zawiera składnik czynny, zwany kwasem undecylenowym, który jest niezwykle skuteczny w walce z tą zmianą. Aby się jej pozbyć, należy rozcieńczyć 2 łyżki stołowe oleju rycynowego w 4 łyżkach oleju kokosowego i nakładać na problematyczne miejsce. Następnie trzeba przykryć je bawełnianą ściereczką i pozostawić na noc. Zabieg ten należy powtarzać aż do momentu całkowitego wyleczenia.

Olej rycynowy na zmarszczki i linie mimiczne

Olej rycynowy zbawiennie działa w walce ze zmarszczkami, ponieważ nałożony na skórę, wnika w nią głęboko i stymuluje produkcję kolagenu oraz elastyny. Powoduje to odżywienie i zmiękczenie skóry, a w konsekwencji opóźnienie pojawiających się zmarszczek oraz linii mimicznych.

Dla wzmocnienia i przyspieszenia efektu należy aplikować olejek codziennie po umyciu twarzy na obszary problematyczne. Cienka warstwa nałożona na skórę przed pójściem spać może zredukować głębokość zmarszczek i zapobiec poojawieniu się kolejnych.

Metoda OCM

Oil Cleansing Method - czyli mycie twarzy metodą olejową - jest pielęgnacyjnym i oczyszczającym zabiegiem, który wykorzystuje jedynie naturalne produkty pozbawione substancji podrażniających skórę. Nie niesie za sobą również ryzyka zniszczenia jej płaszcza lipidowego czy nadmiernej produkcji wydzieliny gruczołów łojowych (sebum).

Mieszanka składa się wyłącznie z olejku bazowego i rycynowego, należy je ze sobą zmieszać według odpowiednich proporcji, które muszą być dostosowane do typu cery. Wyboru produktu bazowego dokonujemy na podstawie oceny naszej skóry. Jeżeli jest tłusta, wymagać będzie użycia lekkich cieczy, takich jak olej migdałowy, z orzechów włoskich czy moreli. Natomiast w przypadku suchej cery należy potraktować ją produktami o cięższej konsystencji, np. olejem kokosowym czy arganowym. Schemat jest bardzo prosty:

  • skóra sucha: 10% oleju rycynowego, 90% oleju bazowego;
  • skóra mieszana: 20% oleju rycynowego, 80% oleju bazowego;
  • skóra tłusta: 30% oleju rycynowego, 70% oleju bazowego.

Tak przygotowaną mieszankę trzeba nanosić na twarz kolistymi ruchami, co ułatwi wmasowanie jej w cerę. Uprzednio wystarczy jedynie zwilżyć skórę. Po skończonej aplikacji delikatnie zmywamy specyfik, posługując się namoczonym w zimnej wodzie ręcznikiem.

Mieszankę należy przechowywać w zacienionym miejscu, ponieważ światło osłabia właściwości olejków.

Olej rycynowy - inne zastosowania w kosmetyce

Olej rycynowy na brwi i rzęsy

Wypadające łamliwe rzęsy czy rzadkie brwi to problem wielu kobiet. Istnieje sporo odżywek, które pomagają w rekonstrukcji, wzroście, wydłużeniu czy też zagęszczeniu. Możemy jednak wybrać jedną z najtańszych i naturalnych kuracji wzmacniających, przygotowywaną na bazie olejku rycynowego. Wystarczy wyparzyć wcześniej używaną szczoteczkę od tuszu, a następnie za jej pomocą należy aplikować olejek rycynowy na oczyszczone rzęsy bądź brwi, pozostawiając go aż do całkowitego wchłonięcia. Pozostałości zmywa się ciepłą wodą. Zabieg należy powtarzać regularnie. Efekty następują dopiero po kilku miesiącach, ale kuracja może doprowadzić do nawet całkowitej regeneracju rzęs oraz tego, że brwi staną się mocniejsze i grubsze.

Olej rycynowy na włosy

Olejowanie skalpu, zabezpieczenie końcówek, tworzenie naturalnych odżywek - to metody odnowy i regeneracji wypadających włosów z wykorzystaniem olejku rycynowego.

Suszenie, prostowanie, farbowanie - wszystko to ma niekorzystny wpływ na kondycję naszych włosów. Stają się one kruche, łamliwe i delikatne, a przecież stanowią atrybut kobiecości. Na szczęście istnieje wiele sposobów z użyciem olejku rycynowego, dzięki którym możemy je zregenerować.

Problem rozdowojonych i zniszczonych końcówek można naprawić dzięki codziennemu aplikowaniu niewielkiej ilości olejku, który pozostawiony na noc wchłania się w strukturę włosa.

Natomiast w przypadku chęci przyspieszenia porostu włosów, regeneracji całej ich długości, a nawet przyciemnienia koloru, istnieje mnóstwo instrukcji na stworzenie odżywek i maseczek bazujących na olejku rycynowym, które skutecznie zaradzą rozmaitym problemom, dając niesamowite efekty.

Maska I:

  • 1 łyżka olejku rycynowego,
  • 2 łyżki wyciśniętego soku z cytryny,
  • 2 łyżki wody,
  • 1 łyżka dowolnej odżywki.

Maska II:

  • 1/4 szklanki olejku rycynowego,
  • 1 żółtko,
  • sok z cytryny (duża ilość może spowodować rozjaśnienie odcienia włosów),
  • kilka kropel witaminy A+E.

Maska III:

  • 1 żółtko,
  • 1 łyżka oleju rycynowego,
  • 1 łyżka oliwy z oliwek.

Wybraną i przygotowaną przez nas maseczkę przygotowujemy i aplikujemy w ten sam sposób. Podgrzewamy mieszankę składników, kładąc ją na gorący kubek z wodą, wmasowujemy w skórę głowy, nastepnie rozprowadzamy na całej długości włosów, owijamy folią i ręcznikiem oraz pozostawiamy na kilka godzin, aż do momentu wchłonięcia. Pozostałości olejku zmywamy ciepłą wodą. Do płukania możemy zastosować także sok z cytryny lub ocet jabłkowy. Następnie myjemy włosy szamponem.

Olejek rycynowy - dłonie i paznokcie

Jeżeli zależy nam na wzmocnieniu, nawilżeniu i nabłyszczeniu paznokci, skórek i dłoni, wystarczy wymoczyć dłonie w kilku kroplach olejku rycynowego, następnie nasmarować je odżywczym kremem bądź balsamem. Możemy także aplikować olej bezpośrednio na paznokcie lub przesuszone skórki. Innym sposobem na pielęgnację łamliwych paznokci jest także mieszanka składająca się z olejku, żółtka i kwasu cytrynowego. Jedyne o czym trzeba pamiętać to dokładne zmycie pozostałości po użyciu specyfiku.

Skóra dłoni bardzo szybko ulega procesowi starzenia się, jeżeli o nią odpowiednio nie dbamy. Olejek rycynowy posiada działanie kojące i regenerujące, dlatego warto go wypróbować.

Olejek rycynowy - skuteczność

Olej rycynowy posiada wiele właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Zawiera związki aktywne, które są niezwykle korzystne dla naszego organizmu. Dodatkową zaletą jest także jego niska cena i dostępność w niemal każdej aptece czy sklepie zielarskim. Fiolkę o pojemności 100 ml możemy nabyć w granicach 6-10 zł. To produkt naturalny, sprawdzony i bezpieczny. Minusem natomiast jest fakt, iż olejek rycynowy wymaga dłutrwałego i regularnego stosowania, aby mógł przynieść oczekiwane efekty. Większość zabiegów przy jego użyciu wymaga czasu, dlatego polecane są do stosowania na noc. Niestety może to być przyczyną dyskomfortu podczas snu, co wzbudzi naszą niechęć do kontynuowania kuracji olejowych. Należy jednak pamiętać, że jednorazowe użycie tego produktu nie wpłynie na poprawę naszego zdrowia czy urody.

Autor: Kinga Gumińska