Setka onkologów z piętnastu krajów całego świata obnaża wygórowane ceny leków przeciwnowotworowych ratujących życie, w artykule umieszczonym na stronie American Society of Hematology. Lekarze nawołują do podejmowania moralnych decyzji w momencie ustalania cen na tego typu medykamenty.
Pośród 15 obserwowanych krajów, w których znalazły się Stany Zjednoczone, RPA, Chiny, Niemcy, Zjednoczone Królestwo, Japonia, Australia, Argentyna, Kanada, Korea Południowa, Meksyk, Francja, Rosja, Norwegia i Włochy, największe taryfy na leki antynowotworowe są w USA.
W 2012, FDA (Food and Drug Administration) zatwierdziła 12 leków antyrakowych, z których 11 kosztuje ponad 100 000$ rocznie. Onkolodzy, specjaliści od raka krwi, oburzają się na tak wysokie koszty, ponieważ przeżycie pacjentów zależy od tych leków.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Piszą w artykule: - Kiedy produkt wpływa na życie lub zdrowie ludzi, jego cena powinna być sprawiedliwa ze względów moralnych.
Przewlekła białaczka szpikowa jest rzadkim rakiem krwi i szpiku kostnego. Choroba charakteryzuje się nadmierną produkcją pewnego typu białych krwinek w szpiku kostnym.
W USA, poziom przeżycia tej białaczki wynosi ok. 60%. We Francji i w Szwecji – 80%. Wszystko z powodu kosztów leku.
Gleevac, sprzedawany przez Novartis, w USA kosztuje aktualnie 92 000 dolarów rocznie. We Francji – 40 000 dolarów. I to właśnie z tego powodu w Stanach Zjednoczonych 10% pacjentów dotkniętych tą białaczką nie wykupuje leku.
Komentarze do: Onkolodzy: leki przeciwnowotworowe są za drogie!