Amerykańscy badacze odkryli - w nosach rolników z Karoliny Północnej – bakterie oporne na antybiotyki. Jest to bardzo realne zagrożenie, gdyż infekcje prowokowane przez te mikroorganizmy są wyjątkowo trudne do leczenia. Jednak nie wszyscy pracownicy rolni powinni się obawiać – jedynie ci, którzy pracują przy hodowlach przemysłowych.
Prawo amerykańskie nie ogranicza stosowania antybiotyków w hodowli, w przeciwieństwie do Unii Europejskiej, która w 2006 zakazała stosowania tych leków w stymulowaniu wzrostu zwierząt.
A to właśnie tej praktyce oddają się rolne hodowle przemysłowe w USA, według badania Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health w Baltimore.
Bakterią, którą odkryto w nosach rolników pracujących na fermach i przy hodowlach przemysłowych, jest gronkowiec złocisty oporny na antybiotyki. Jego obecności nie stwierdzono u pracowników ferm bio, gdzie zwierzęta hodowane są bez antybiotyków.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Autorzy badania wyrażają swoje zaniepokojenie faktem stosowania tych molekuł u bydła hodowlanego. Ich zdaniem, bakterie oporne na antybiotyki bardzo szybko mogą trafić do szpitali, a więc także i na łono populacji generalnej.
Gronkowiec złocisty wywołuje infekcje mniej lub bardziej ciężkie. Czasami poważnie zagraża życiu chorych. Często traktowane antybiotykami, bakterie oporne na nie są z definicji trudniejsze do zwalczenia.
Unia Europejska co prawda zakazała stosowania antybiotyków w hodowli zwierząt, ale niektóre fermy francuskie w dalszym ciągu używają ich w ogromnych ilościach i bez nadzoru weterynarza.
Według agencji francuskiej agencji ANMV (Agence National du medicament veterinaire), w 2009 całkowita sprzedaż antybiotyków weterynaryjnych sięgnęła 1 067 ton, z czego 92% trafiło do hodowli działających w sektorze mięsnym i nabiałowym.
Komentarze do: Oporność na antybiotyki: wina hodowli przemysłowych