Aby zachęcić studentów medycyny z kampusu Trois-Rivières uniwersytetu w Montrealu, żeby wybierali specjalizację lekarza rodzinnego, władze zdecydowały się na naprawdę oryginale działania. Otóż, studenci roku przygotowującego do medycyny zostali zaproszeni do COMSEP (Council on Medical Student Education in Pediatrics), gdzie następnie są kontaktowani z mieszkańcami najbiedniejszych dzielnic.
Projekt ten w zasadzie działa już od czterech lat. Studenci oferują różne zajęcia uczestnikom tego projektu, na różne tematy: może być to kuchnia, lektura, nawet teatr.
My mamy zamiar zrobić mały wykład na temat znaczenia witamin w diecie, a w szczególności chodzi tutaj o rzeczy, które możemy zjeść na lunch albo dać dzieciom do szkoły, wyjaśnia jeden ze studentów, biorących udział w tym projekcie, Dominic Mathieu. Uważam, że warto, żeby lekarze mieli ludzki kontakt z ludźmi.
Zobacz również:
- Czy wykonanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta jest przestępstwem?
- Dramat na Podkarpaciu. Wypisany z dwóch szpitali mężczyzna zmarł na sepsę [wideo]
- Z humorem przeciwko nadużyciom lekarzy
- Pacjencie! Czy wiesz jakie prawa Ci przysługują?
- Opieka w domu: @lvp, przypadek naprawdę pojedynczy?
- Lekarze przekazujący złe wiadomości są odbierani jako mający mniej współczucia
- Leki na kredyt
- Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!
Council on Medical Student Education in Pediatrics to dobra szkoła. W naszym konsumpcyjnym świecie, pędzącym stale do przodu, COMSEP jest dobrą szkołą, jeżeli mówimy o kontekście humanistycznym, uważa dyrektorka Council on Medical Student Education in Pediatrics, pani Marie-Josée Tardif.
Taki projekt, jak ten, w którym biorą udział studenci montrealskiego uniwersytetu, pozwala nieco oderwać się od książek i zobaczyć nieco bardziej ludzki aspekt zawodu lekarza. Pozwala również zbliżyć się do realiów prawdziwej praktyki lekarskiej.
Robimy to w ramach kursów wdrażania do zawodu. Pozwala nam to zobaczyć różne typy populacji i poczuć się naprawdę użytecznymi, już od pierwszego roku studiów na medycynie, podkreśla jeszcze student medycyny Dominic Mathieu.