Chorzy na serce pacjenci z osobowością typu D (stresową) mogą mieć zwiększone ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych.Stwierdzenie to wynika z badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców, którzy przeanalizowali z kolei dane ponad 6000 pacjentów z 49 wcześniejszych badań na temat powiązania zdrowia psychicznego, stanu serca oraz osobowości typu D, która charakteryzuje się negatywnymi emocjami, pesymizmem i hamowaniem społecznym.
Analiza wykazała, że chorzy na serce o osobowości typu D mieli trzykrotnie zwiększone ryzyko wystąpienia w przyszłości problemów sercowo-naczyniowych, takich jak choroba tętnic obwodowych, zabieg angioplastyczny lub założenie bajpasów, niewydolność serca, przeszczep serca, zawał oraz zgon.
Artykuł opublikowano 14 września w magazynie Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes.
– Pacjenci z osobowością typu D zazwyczaj odczuwają większy lęk, rozdrażnienie czy obniżony nastrój w różnych sytuacjach i czasie, podczas gdy nie dzielą się swoimi emocjami z innymi w obawie przed dezaproboatą – powiedziała w informacji prasowej American Heart Association (AHA) Viola Spek, badacz z Tiburg University w Holandii.
Zobacz również:
– Wykazaliśmy, że w przypadku osobowości typu D można spodziewać się u pacjentów wystąpienia tych problemów, niezależnie od innych tradycyjnych czynników ryzyka.
Naukowcy odkryli także, iż u pacjentów z osobowością stresową trzykrotnie zwiększa się długoterminowe ryzyko wystąpienia chorób psychicznych takich jak depresja, lęki czy ogólne pogorszenie zdrowia psychicznego.
Jak sugerują naukowcy, badania przesiewowe pacjentów w celu zidentyfikowania osób z cechami osobowości typu D mogą ułatwić lekarzom doradztwo psychologiczne, a może i nawet pomóc w leczeniu schorzeń układu sercowo-naczyniowego.
Komentarze do: Osobowość typu D zwiększa ryzyko chorób serca