Osoby starsze, które są w kontaktach z innymi, mają lepsze zdrowie fizyczne niż te osoby, które prowadzą mniej aktywne życie społeczne. Tak właśnie wynika z badania przeprowadzonego na 954 osobach żyjących w Chicago, w Stanach Zjednoczonych.
Na początku badania, naukowcy ocenili profil neurologiczny oraz neuropsychologiczny każdego uczestnika, tak samo jak ich zdolność do wykonywania codziennych czynności, na przykład – odżywiania się, mycia, przemieszczania się pomieszczeniu.
Poza tym, wszyscy uzupełnili kwestionariusz mierzący liczbę i częstość ich aktywności społecznych, takich jak wychodzenie do restauracji, branie udziału w wydarzeniach sportowych i w kulturalnych, uczestnictwo w akcjach dobroczynnych, odwiedzanie przyjaciół oraz robienie wycieczek w ciągu dnia albo krótkich podróży.
Zobacz również:
- Układ odpornościowy w wieku starczym
- Jak unikać upadków w starszym wieku?
- Jak zmienia się układ nerwowy podczas starzenia się organizmu?
- Jakie są skutki starzenia się skóry?
- Zmiany spowodowane upływem czasu...
- Narządy czuciowe w procesie starzenia organizmu
- Dlaczego się starzejemy?
- Na jakie operacje plastyczne seniorzy decydują się najczęściej?
Pięć lat później, osoby, które zadeklarowały wysoki poziom aktywności społecznych, cierpiały dwa razy mniej z powodu niezdolności fizycznej w czynnościach związanych z życiem codziennym, w porównaniu do tych ludzi, którzy mieli mniej kontaktów z innymi.
Badacze także stwierdzili, że u osób starszych bardzo aktywnych socjalnie, ryzyko utraty zdolności poruszania się związanej z wiekiem spada o 2,5 razy.
Związek między aktywnością społeczną i ewolucją niezdolności fizycznej pozostaje jeszcze do wyjaśnienia, ale autorzy wierzą, że aktywność socjalna może wzmacniać sieci neuronowe oraz funkcję mięśniowo-szkieletową, która wspomaga funkcje fizyczne i motoryczne osób starszych.
Komentarze do: Osoby starsze: relacje z innymi poprawiają zdrowie fizyczne