Ostre zapalenie trzustki
Ostre zapalenie trzustki to ostry stan zapalny tego gruczołu spowodowany przedwczesną aktywacją proenzymów trzustkowych, powodującą uszkodzenie trzustki oraz sąsiednich tkanek. W niezwykle ostrych przypadkach wykazuje się nawet 30-90% śmiertelności. Jednak w ostatnich latach obserwuje się tendencję do zmniejszania średniej śmiertelności.
Jakie są przyczyny ostrego zapalenia trzustki?
Ze względu na rodzaj zmian, wyróżnia się dwa rodzaje tej dolegliwości: postać obrzękową o łagodniejszym przebiegu oraz postać martwiczą o cieżkim przebiegu, która powoduje silne uszkodzenie trzustki. Najczęstszymi przyczynami ostrego zapalenia trzustki są choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych oraz nadmierne spożywanie alkoholu. Do innych przyczyn należą również: zaburzenia metaboliczne, przyjmowane leki, przyczyny wrodzone oraz choroby zakaźne.
Objawy ostrego zapalenia trzustki
Zazwyczaj choroba zaczyna się nagle, objawy mogą być poprzedzone błędnym stosowaniem diety lub nadmiernym spożywaniem alkoholu. Do objawów należą m.in.:
Zobacz również:
- silny, promieniujący ból brzucha, który jest zazwyczaj pierwszym objawem
- uporczywe nudności i wymioty
- dreszcze i gorączka
- zaburzenia świadomości oraz orientacji
- zmiany skórne (zaczerwienienie skóry twarzy lub skóry wokół pępka)
Kolejne objawy mogą zależeć od rozwijających się powikłań wielonarządowych i mogą dotyczyć prawie każdego narządu.
Leczenie ostrego zapalenia trzustki
Leczenie tej choroby powinno odbywać się głównie w warunkach szpitalnych. Intensywność leczenia jest uzależniona od ciężkości choroby, stopnia martwicy trzustki, zajęcia sąsiednich narządów oraz stanu ogólnego pacjenta i powikłań ogólnoustrojowych.
W zależności od rodzaju zapalenia trzustki, stosuje się np. leczenie farmakologiczne, które polega głównie na podawaniu pacjentowi leków (antybiotykoterapia), leczenie żywieniowe (leczenie pozajelitowe oraz leczenie dojelitowe), oraz leczenie inwazyjne polegające przede wszystkim na licznych zabiegach i operacjach.
Profilaktyka przy ostrym zapaleniu trzustki
Najważniejsza jest próba wyeliminowania głównych przyczyn tej choroby czyli picia alkoholu i kamicy żółciowej. Czynniki pogarszające rokowania to m.in. otyłość oraz palenie papierosów.
W przypadku niewyeliminowania podstawowych czynników ryzyka może dojść do przewlekłego zapalenia trzustki.
Autor:
Kinga Setera
Komentarze do: Ostre zapalenie trzustki (4)
Leczenie stłuszczenie trzustki
4Jak wygląda leczenie w przypadku stłuczenia trzustki? Osoba z mojej rodziny przez lata miała problem z nadużywaniem alkoholu i ma podobno stłuczenie trzustki...... pokaż całość
z tego co się orientuję leczenie stłuszczenie trzustki polega na przepisywaniu pacjentowi odpowiednich substytucyjnych preparatów enzymów trzustkowych, a jak rozwinie się cukrzyca to stosuje się dodatkowo insulinoterapię... pokaż całość
Poza tym co napisano wyżej, zadbaj o odpowiednią dietę teściowej - w końcu na to masz większy wpływ niż na leczenie, którym kieruje lekarz... Żadnych tłustych potraw i ograniczenie fruktozy, z której między innymi bierz... pokaż całość
To przez alkohol można zachorować na stłuszczenie trzustki? A stłuszczenie trzustki to jest to samo co cholesterol? Obiło mi się też o uszy, że stłuszczenie trzustki, może być wywołane jakimiś lekami, wiecie coś więcej n... pokaż całość