Szukaj

Ottawa pozwala na próby nad kontrowersyjną metodą

Podziel się
Komentarze0

Kanada sfinansuje próby kliniczne nad kontrowersyjną terapią stwardnienia rozsianego, które polega na odblokowaniu naczyń krwionośnych w szyi chorego, ogłosiła ostatnio kanadyjska minister zdrowia, pani Leona Aglukkaq.



Pacjenci oraz ich rodziny domagali się sfinansowania prób klinicznych, wyjaśniła pani minister Leona Aglukkaq przed prasą, w parlamencie.

Jej decyzja jest oparta na wstępnych badaniach prowadzonych już od blisko roku.

Grupa naukowa, stworzona przez rząd kanadyjski w sierpniu 2010 roku, zaleciła zrealizowanie prób po zapoznaniu się z siedmioma trwającymi badaniami, prowadzonymi nad chroniczną niewydolnością żylną mózgowo-rdzeniową, oraz z wynikającymi z nich raportami na temat stwardnienia rozsianego, sprecyzowała pani Leona Aglukkaq.


Agencja federalna, Instytuty badań na zdrowiem, muszą teraz ustalić ramy dla tych prób.

Stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną centralnego układu nerwowego, inaczej mówiąc, mogącą dotknąć mózg, rdzeń kręgowy oraz nerw optyczny.

Włoski badacz, doktor Paolo Zamboni, sformułową w 2008 roku teorię, według której chorobę można zwalczyć przeprowadzając angioplastykę naczyń krwionośnych w szyi.

Według jego hipotezy, źle uformowane naczynia krwionośne prowokują odkładanie się złogów żelaza w mózgu, wyzwalając reakcję autoimmunologiczną.

Społeczność naukowa początkowo przyjęła tę teorię z nieufnością. W międzyczasie, liczni chorzy z Kanady wyjeżdżali za granicę, aby poddać się takim interwencjom, a niektórzy potwierdzają, iż odczuli bardzo wyraźną poprawę swojego stanu; z kolei inni donoszą, iż nie odczuli żadnej zmiany.

Komentarze do: Ottawa pozwala na próby nad kontrowersyjną metodą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz