Szukaj

Otyłość a choroby serca

Podziel się
Komentarze0

We wszyskich badaniach, otyłość jest kojarzona z zaostrzonym ryzykiem wystąpienia komplikacji sercowo-naczyniowych. Mówimy o otyłości, kiedy wskaźnik masy ciała w stosunku do wzrostu BMI (ang. body mass index) jest wyższy niż 30 kg/m2. Aby obliczyć wskaźnik BMI, wystarczy podzielić wagę (w kilogramach) przez wzrost (w metrach, podniesiony do kwadratu).



Ale nawet jeśli otyłość odgrywa ważną rolę, to dziś wiemy także, że to przede wszystkim rozmieszczenie tłuszczu jest ważne ze względu na ryzyko pojawienia się dolegliwości sercowo-naczyniowych. Ważny jest tak samo fakt skumulowania się całości małych anomalii metabolicznych, takich jak zbyt dużo tłuszczu i cukru we krwi, nadciśnienie... Nazywamy to syndromem metabolicznym. Aby uprościć: tłuszcz rozmieszczony wewnątrz brzucha jest uważany za toksyczny, ponieważ wytwarza on ogromną liczbę substancji szkodliwych dla organów. Może to być najpierw maleńka cukrzyca, maleńkie nadciśnienie, maleńki nadmiar trójglicerydów, zmniejszenie poziomu dobrego cholesterolu... Krótko mówiąc, seria niewielkich problemów, które, w krótkim czasie, mogą się przekształcić w różnego rodzaju patologie sercowo-naczyniowe.


Obwód talii daje wskazówkę co do ilości tłuszczu wewnątrz brzucha. Nie powinien on przekraczać 102 cm w przypadku mężczyzn oraz 88 cm w przypadku kobiet.

Komentarze do: Otyłość a choroby serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz