Obwód twojej talii ma wpływ na twoje zdrowie jamy ustnej, informuje artykuł zamieszczony w General Dentistry. Naukowcy przeprowadzili analizę, która wykazuje powiązanie między otyłością a chorobą dziąseł (zapalenie ozębnej), ale jeszcze nie wiadomo, co jest pierwsze: jajko czy kura.
Badacze jednak uważają, iż możliwym wyjaśnieniem takiego stanu rzeczy jest fakt, że organizmy otyłych ludzi produkują niestrudzenie proteiny o właściwościach zapalnych, czyli tzw. cytokiny.
Dr Charlene Krejci, specjalistka od zapalenia ozębnej na Case Western Reserve University, mówi: cytokiny te mogą bezpośrednio uszkadzać tkankę dziąseł albo redukować przepływ krwi do dziąseł, promując w ten sposób rozwój choroby.
Zobacz również:
- Nadwrażliwość zębów - jak sobie z nią radzić?
- Urazy jamy ustnej u dzieci
- Na czym polega leczenie kanałowe?
- Bruksizm – dlaczego nocą zgrzytamy zębami?
- Bruksizm – leczenie nocnego zgrzytania zębami
- Mity dotyczące higieny jamy ustnej w starszym wieku
- Czy żucie gumy szkodzi zębom?
- Zgrzytanie zębami może być niebezpieczne!
Zapalenie ozębnej pojawia się, kiedy w dziąsłach występuje zapalenie albo infekcja, która rozprzestrzenia się na inne części ust odpowiedzialne za utrzymanie zębów na ich miejscu.
Kiedy do tego dojdzie, zęby mogą z łatwością wypadać – w rzeczywistości, zapalenie ozębnej to główny powód, dla którego ludzie tracą zęby, według informacji A.D.A.M. Medical Encyclopedia.
Prawie połowa Amerykanów w wieku 30 lat i więcej ma zapalenie ozębnej.
Komentarze do: Otyłość związana z chorobą dziąseł?