Publikując swoje prace w Nature Communications, badacze europejscy przedstawiają swoją drogę do tego odkrycia - przede wszystkim na podstawie genomu - że Ötzi, czyli człowiek zamrożony w lodowcu od ponad 5 000 lat, miał mieć jak najbardziej skłonności do chorób takich jak zaburzenia serca oraz układu krążenia.
A nawet, takich jak choroba z Lyme.
Kompletny genom człowieka z lodowca został odkodowany już osiemnaście miesięcy temu. Przypomnijmy, że chodzi tutaj o mumię człowieka, mającą ponad pięć tysięcy lat, która został odkryta w jednym z lodowców w Alpach, już jakieś 20 lat temu.
A teraz nowe analizy prezentują nam nowe ważne informacje na temat jego pochodzenia oraz jego zdrowia. Albowiem, badacze z instytutu w Bolzano we Włoszech oraz z instytutu genetyki ludzkiej przy uniwersytecie w Tubingen w Niemczech, a także z uniwersytetu w Sarre (również w Niemczech), ustalili właśnie, że człowiek z lodowca należał do linii dziś szczególnie powszechnej na Sardynii i na Korsyce.
Zobacz również:
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Nowoczesne metody badania płodu
- Zarazki z kranu - czy zagrażają naszemu zdrowiu?
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
Linia ta pochodzi ze Środkowego Wschodu, czyli z miejsca, skąd do Europy przybyli całkowicie pierwsi rolnicy.
Z drugiej strony, naukowcy włoscy oraz niemieccy odkryli, że Ötzi był genetycznie predysponowany do chorób serca oraz układu krążenia.
Co więcej, nawet objawiał on symptomy tych chorób: miał on arteriosklerozę, czyli miażdżycę tętnic. Jest to dowód na to, że ta predyspozycja genetyczna była obecna na łonie ludzkiej populacji już w epoce człowieka z lodowca, a ta informacja ma dla naukowców ogromne znaczenie.
Pokazuje ona, że choroby sercowo-naczyniowe nie są chorobami związanymi tylko i wyłącznie z nowoczesnym stylem życia, jak wyjaśnia jeden z antropologów, Albert Zink.
Badania genetyczne również ujawniły, że człowiek z lodowca cierpiał z powodu nietolerancji laktozy, a to wspiera teorię, według której, wbrew rosnącej popularności rolnictwa i produkcji produktów mlecznych, nietolerancja laktozy była jeszcze sprawą powszechną w epoce Ötzi.
A w końcu, organizm tego człowieka nosił ślady bakterii z rodzju Borrelia, przenoszonej przez kleszcze. Bakterie te są odpowiedzialne za chorobę zwaną boreliozą, czyli chorobę z Lyme.
Komentarze do: Ötzi, człowiek z lodowca, miał cierpieć na choroby sercowo-naczyniowe