Rzadki guz u 19-letniego Irańczyka spowodował, że włosy rosły na jego gałce ocznej. Opis przypadku opublikowano w New England Journal of Medicine. Guz, zwany rąbkową torbielą skórną, był łagodny i obecny u niego już od urodzenia.
Stopniowo rósł, aż osiągnął 5 mm średnicy i porósł czarnymi włosami, wyjaśniają naukowcy z Tabriz University of Medical Science w Iranie.
Rąbkowe torbiele skórne nie są powszechne – okulista może spotkać najwyżej 2 przypadki w ciągu całej swojej kariery, wyjaśnia dr Mark Fromer, dyrektor Fromer Eye Centers w USA.
Guzy te zawierają w sobie tkanki normalnie znajdowane w innych częściach ciała. Najczęściej, torbiel rąbkowa zawiera mieszki włosowe, ale można też znaleźć w niej tkankę chrzęstną albo gruczoły potowe.
Zobacz również:
Guzy te mogą spowodować astygmatyzm, ale generalnie nie powodują jakichś tragicznych problemów ze wzrokiem, ponieważ typowo nie pokrywają centrum rogówki, które jest ważną częścią oka w procesie widzenia, wyjaśnia dr Former.
Torbiel rąbkową można usunąć z powodów kosmetycznych, ale jej usunięcie nie powoduje zmian w wzroku pacjenta.
Dr Former sam miał ostatnio pacjentkę z takim guzem zawierającym włosy, ale sama kobieta nie chciała jej usuwać – torbiel nie rosła, nie zmieniała się i nie powodowała żadnych fizycznych dolegliwości.
Wspomniany Irańczyk zaś doświadczał łagodnego dyskomfortu oraz utraty wzroku w jednym oku, dlatego torbiel usunięto w drodze operacji chirurgicznej.
Komentarze do: Owłosiona gałka oczna spowodowana rzadkim guzem