Palenie a impotencja
Palenie, co potwierdziły badania, nie jest już tylko przyczyną nowotworów czy słabszej kondycji fizycznej. Seksuolodzy biją na alarm - tytoń wpływa także na obniżenie funkcji seksualnych u mężczyzn. Chodzisz na siłownię, wieczorami biegasz, co 3 dni basen, sauna, codziennie dieta i starannie dobrana garderoba. Jednak nawet największa troska o zdrowie i formę nie wystarczy jeśli nie zrezygnujesz z papierosów. Twoja kpina z haseł - palenie przyczyną impotencji - zamieszczanych na paczkach przez koncerny tytoniowe, jest doprawdy nieuzasadniona.
Jeśli czytając ten tekst także uśmiechasz się do siebie myśląc, że ta sprawa Cię nie dotyczy, zastanów się lepiej czy dla papierosów warto narażać swoją męskość i zerknij na poniższe statystyki.
Sprawa wygląda poważnie i znajduje to odzwierciedlenie w badaniach. Z 10% mężczyzn, którzy cierpią na impotencję ponad 75 % to palacze. U panów w wieku 30-49 lat oddających się przyjemności z dymkiem ryzyko wystąpienia impotencji zwiększa się aż o 54%. A kolejne dane wskazują, że w Polsce około 115 tysięcy mężczyzn cierpi na impotencję wywołaną paleniem papierosów.
Zobacz również:
- Czym jest zapalenie gruczołu krokowego i jak sobie z nim radzić?
- Testy genetyczne mogą przewidzieć najbardziej agresywne przypadki raka prostaty?
- Menopauza po męsku! Jak przebiega klimakterium u mężczyzn?
- Prostata - pora na badania
- Rak gruczołu krokowego
- Leczenie guza gruczołu krokowego
- Okres refrakcji
- Andropauza – objawy, przyczyny, leczenie
Większość palaczy z zaburzeniem erekcji nie wie nawet, że wpływ na obniżenie ich sprawności seksualnej miała właśnie nikotyna. Poziom świadomości wśród reszty palących mężczyzn jest także zatrważająco niski. Ponad 89% z nich jest zupełnie nieświadomych związku palenia z tym schorzeniem. Większość zdobywa wiedzę na ten temat dopiero gdy problemy z męskością zaczynają im poważnie doskwierać. Wtedy rozpoczyna się gorączkowe poszukiwanie metody i środków do rzucenia palenia. Odstawienie tytoniu, co prawda nie cofnie raz wykrytej dolegliwości, nie trzeba jednak nikogo przekonywać, że znacząco podniesie skuteczność leczenia.
Bilans zysków i strat przemawia więc wyraźnie przeciwko papierosom. By w pełni cieszyć się seksem lepiej więc w ogóle nie rozpoczynać życia z nikotyną, lub już teraz szukać metody, która pomoże nam skutecznie skończyć z nałogiem.
Autor: Magdalena Osial - Klinika Rzucania Palenia Allena Carra www.allen-carr.pl
Źródło „The Guardian", niepal.pl