Wiele rodzajów badań mózgu wskazuje, że palenie tytoniu niesie ze sobą ryzyko wystąpienia rozległych nieprawidłowości strukturalnych mózgu.
Kora mózgowa jest specyficznym obszarem mózgu odpowiedzialnym za wiele ważnych funkcji, wliczając w nie język, przetwarzanie informacji oraz pamięć. Zmniejszona grubość warstwy korowej zazwyczaj wynika z normalnego procesu starzenia, zmniejszonej inteligencji lub zaburzeń poznawczych.
Jednak do tej pory żadne badania nie opisywały wpływu palenia na grubość warstwy korowej.
Nowa publikacja naukowa pochodząca z bieżącego wydania czasopisma Biological Psychiatry wyjawia odkrycia na temat negatywnego wpływu palenia na mózg.
Naukowcy porównali grubość kory mózgowej ochotników, zarówno palaczy i osób niepalących, u których nie stwierdzono wcześniej żadnych chorób medycznych lub psychicznych.
Zobacz również:
Zauważono, że wśród palaczy środkowa część kory oczodołowej jest cieńsza. Ponadto wyniki pomiarów grubości kory mózgowej powiązane były w negatywny sposób z ilością wypalanych dziennie papierosów oraz ogólnego wystawienia na działanie dymu tytoniowego w przeciągu życia. Innymi słowy, im więcej papierosów spalała dana osoba, tym bardziej wyraźnie zaznaczało się u niej zmniejszenie grubości tkanki korowej.
Korze oczodołowej często przypisywane jest powiązanie z uzależnieniem od narkotyków. Wyniki nowych badań sugerują, że przerzedzenie kory mózgowej spowodowane paleniem może zwiększać ryzyko uzależnień, wliczając palenie.
- Ponieważ obszar mózgu, w którym stwierdziliśmy przerzedzenie kory w wyniku palenia, odpowiada za kontrolę impulsów, procesy decyzyjne i wzmocnienia, możliwe że wyjaśnia to dokładnie jak działa uzależnienie od nikotyny - powiedział dr Simone Kühn. - W ramach kontynuacji badań planujemy przeanalizować zmiany zachodzące w mózgu po rzuceniu palenia.
- Z obecnych badań wynika, że palenie może mieć kumulujący się wpływ na mózg - zauważył John Krystal, redaktor Biological Psychiatry oraz profesor Katedry Psychiatrii na Uniwersytecie w Yale. - To odkrycie podkreśla, jak ważne jest dotarcie do młodych palaczy, by zaczęli się zastanawiać nad rzuceniem palenia.
Na chwilę obecną jednak badanie to można wpisać na wiecznie rosnąca listę powodów, dla których należy zerwać z nałogiem.
Komentarze do: Palenie rozrzedza mózg - badania