Palenie i wysokie ciśnienie krwi po 50 roku życia prowadzą do przyśpieszonego spadku poznawczego, jak wykazały badania. Odkrycia te ukazały się w przeglądzie Age and Ageing. Naukowcy przeanalizowali czynniki ryzyka dla ponad 8 000 dorosłych, którzy brali udział w badaniu ELSA (English Longitudinal Study of Ageing).
Uczestnicy ELSA zostali poddani testom pamięciowym, planowania oraz ogólnej umysłowej sprawności w 4 i 8 roku projektu. Wyniki są niezaprzeczalne: palenie stale redukuje wszystkie trzy umiejętności.
Stwierdzono to już po 4 roku obserwacji. Wysokie ciśnienie oraz wysokie ryzyko udaru mózgu były powiązane z niższymi wynikami testów pamięciowych oraz ogólnej sprawności umysłowej po 8 latach. Otyłość i nadwaga były związane ze słabą pamięcią.
Zobacz również:
- Czy osobowość człowieka zależy od właściwości jego mózgu?
- Mózg autystycznych dzieci reaguje na słowa, które dają rezultat w ich rozwoju
- Mózg dziecka: początki świadomości
- Jak strach obezwładnia mózg?
- Ćwiczenia umysłowe lepsze od leków w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym?
- Objawy wylewu
- Krwotok podpajęczynówkowy
- Depresja może oznaczać guza mózgu
Jak stwierdzają autorzy prac, wyniki te wskazują na przyszłe próby, które powinny skupić się na kombinacjach czynników ryzyka, bardziej niż na indywidualnych przyczynach spadku poznawczego.
Główny autor badania, dr Alex Degan z King’s College London, mówi: spadek poznawczy staje się coraz powszechniejszy w miarę starzenia i coraz większa liczba ludzi musi się z nim mierzyć w swoim codziennym funkcjonowaniu i dobrym samopoczuciu. Niektórzy ludzie stają się zapominalscy, mają problemy z przypomnieniem sobie powszechnych słów albo nie potrafią zorganizować sobie swoich codziennych zajęć.
Naukowcom udało się zidentyfikować pewną liczbę czynników ryzyka, które można powiązać z przyśpieszonym spadkiem poznawczym. Co więcej, wszystkie te czynniki można zmodyfikować. Jest to cenna wiedza dla przyszłych strategii prewencji oraz terapii.